Artykuł sponsorowany Czym jest terapia integracji sensorycznej?

Czym jest terapia integracji sensorycznej?

U niektórych dzieci w trakcie rozwoju mogą pojawić się znaczne deficyty lub nieprawidłowości funkcjonowania układu nerwowego. Przede wszystkim związane są one z organizacją i integracją ze sobą różnych bodźców: dotyku, słuchu, węchu, smaku i wzroku. To właśnie problem z interpretacją wrażeń zmysłowych jest rozwiązywany lub minimalizowany poprzez terapię SI. Dowiedz się, na czym ona polega.

Integracja sensoryczna i jej rozwój

Integracja sensoryczna kształtuje się już w okresie życia płodowego. Jej intensywny rozwój dokonuje się w pierwszych trzech latach życia dziecka, i kończy się najczęściej około siódmego roku życia. To wtedy pociecha powinna odbierać oraz właściwie interpretować bodźce zmysłowe, co pozwala na prawidłowe reagowanie w różnych sytuacjach życiowych.

Podstawą do stwierdzenia zaburzeń integracji sensorycznej są nietypowe zachowania dziecka. Niekiedy jest to rezultat uszkodzeń narządów zmysłów (niedowidzenie, niedosłuch itp.), a niekiedy ma to swoją przyczynę w przebytych w dzieciństwie chorobach neurologicznych. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą być również wywołane silnym szokiem oraz traumami.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Dziecko z zaburzeniem integracji sensorycznej wielokrotnie uważane jest za niegrzeczne, wybredne, nadpobudliwe lub na odwrót: wycofane, strachliwe i płaczliwe. Często nie lubi być przytulane, całowane i nie toleruje ubrań, które drażnią skórę. Takie sytuacje powodują często u dziecka napady złości oraz płaczu. Do kolejnych objawów warto zaliczyć niechęć do mycia głowy, obcinania włosów i paznokci. Podobnie jest z różnymi zabawami. Pociechy z zaburzeniami integracji sensorycznej unikają wysokości, huśtawek oraz karuzeli, które dla innych dzieci są prawdziwą pożądaną atrakcją.

Rodzice powinni zwrócić również uwagę na to, czy dziecko boi się każdej nowej sytuacji, w tym odkrywania smaków. Uboga dieta, trudności w koncentracji to kolejne przesłanki mówiące o tym, iż pociecha może cierpieć na zaburzenie integracji sensorycznej. W skrajnych przypadkach dziecko dostarcza sobie ekstremalnych wrażeń: upada na ziemie, uderza głową w ścianę, drapie się metalowymi przedmiotami. Takie zachowania są szczególnie niebezpiecznie i należy szybko zgłosić się do odpowiednich terapeutów.

Na czym polega terapia SI?

Najważniejszymi systemami sensorycznymi u człowieka są systemy przedsionkowy, dotykowy oraz proprioceptywny. To one wspólnie odpowiadają za prawidłowe działanie oraz rozwój napięcia mięśniowego, koordynacji ruchowej, ruchów oczu, reakcji równoważnych oraz pełnej świadomości ciała. W takich ośrodkach jak Prywatne Centrum Pomocy Psychologicznej SYNTHESIS PLUS, pogłębianie integracji sensorycznej polega zatem na zindywidualizowanej stymulacji wszystkich zmysłów. Dokonywane jest to poprzez szereg ćwiczeń mających charakter relaksacyjny oraz zabawowy.

Efekty widoczne mogą być już po kilku wizytach, zazwyczaj potrzebna jest jednak dłuższa praca terapeutyczna z dzieckiem. W wyniku terapii polepszona zostaje plastyczność neuronalna, integralność systemu nerwowego, reakcje adaptacyjne oraz przywrócony jest naturalny rozwój dziecka. W wielu przypadkach zaburzenie integracji sensorycznej zostaje wyeliminowane całkowicie z życia pociechy lub mały pacjent uczy się żyć z daną dysfunkcją, która nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas