Materiał Partnera Czym jest ortodoncja?

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Ortodonta poprawia estetykę uśmiechu i likwiduje pojedyncze nieprawidłowości w uzębieniu. Leczenie ortodontyczne może być pierwszym etapem do dalszego leczenia periodontycznego, implantologicznego i protetycznego.

Czy warto poddać się leczeniu ortodontycznemu?

Zdecydowanie tak, bo leczenie ortodontyczne zapobiega schorzeniom przyzębia, poprawia wymowę, przywraca ładny uśmiech oraz likwiduje przeciążenie i stłoczenie zębów. Nierówny zgryz jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Ortodonta, zajmując się prostowaniem zębów krzywo rosnących u pacjenta, ustala, jakie są przyczyny powstania wady. Na tej podstawie zaleca noszenie aparatu. Jeśliby tego nie zrobił, aparat cofnąłby siekacze do prawidłowego położenia, ale każdorazowa próba zaprzestania noszenia go, spowodowałaby nawrót wady. Pacjent, który przykładowo oddycha przez otwarte usta, ma schorzenia laryngologiczne. Ortodonta nie podejmie się leczenia uzębienia, zanim nie zostanie usunięta dolegliwość przyczyniająca się do nieprawidłowego oddychania.

Jaki jest przebieg leczenia ortodontycznego?

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad. Lekarz oczywiście pyta o stan uzębienia pacjenta, ale też o przyzwyczajenia i nawyki oraz o ułożenie w czasie snu. Etapy leczenia ortodontycznego w Korona Dent Gabinet Stomatologiczny w Piotrkowie Trybunalskim:

  • wywiad z pacjentem, badanie wewnątrz i zewnątrz ustnym, wykonanie zdjęć rtg oraz pobranie wycisku
  • ustalenie planu leczenia
  • założenie aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego, w zależności od stwierdzonej wady zgryzu
  • wizyty kontrolne co 4-6 tygodni
  • zdjęcie aparatu ortodontycznego,
  • leczenie retencyjne zapewniające utrzymanie dotychczasowego efektu leczenia.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne poprawiają wygląd uśmiechu. W sposób bezpieczny i kontrolowany zmieniają położenie zębów w łuku zębowym. Aparaty ortodontyczne dzieli się na stałe i ruchome. Aparaty ortodontyczne stałe są najczęściej stosowane przy skomplikowanych wadach zgryzu. Przytwierdzane są na powierzchni zębów, specjalnym klejem stomatologicznym, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie prawidłowego położenia zębów w łuku zębowym. Aparaty stałe wymagają dłuższego okresu stosowania, (ok. 2- 3 lata). Natomiast aparaty ruchome mogą być samodzielnie zdejmowane przez pacjentów. Stosowane są we wczesnym leczeniu nie tylko dzieci i młodzieży, ale także i dorosłych. Aparaty ruchome pozwalają uzyskać efekt terapeutyczny. Inne to np. aparaty samoligaturujące, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur, ale odpowiednio skonstruowane klapki i mocujące łuki w zamkach. Aparaty te mają mniejszą siłę nacisku na zęby, przy zachowaniu skuteczności leczenia wady zgryzu. Natomiast aparaty lingwalne mocowane są na językowej powierzchni zębów i są niewidoczne dla otoczenia. Leczenie wad zgryzu przebiega bardzo dyskretnie. 

Opracowanie:

Gabinet Stomatologiczny KoronaDent

Piotrków Trybunalski , Armii Krajowej 22B lok. 13

Podziel się