Materiał Partnera Czym jest ginekomastia?

Czym jest ginekomastia?

Nie tylko kobiety mają kompleksy na tle swoich piersi. Aż 30-40% zdrowych, dorosłych mężczyzn boryka się z problemem ginekomastii. Nietypowy wygląd męskich gruczołów piersiowych jest często przyczyną wstydu i zażenowania. Skutkuje też obniżeniem poczucia własnej wartości oraz niechęcią do rozbierania się np. na plaży czy na basenie. Ginekomastia rzutuje również na życie seksualne mężczyzn. Na szczęście jest to problem, którego dość łatwo się pozbyć, choć nie obędzie się bez pomocy doświadczonego chirurga plastycznego.

Czym właściwie jest ginekomastia?

Ginekomastia to jednostronne lub obustronne powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzny. Jej przyczyną jest zaburzenie równowagi między działaniem estrogenów i androgenów na tkankę gruczołową sutka. Wśród pozostałych przyczyn specjaliści wymieniają też nadmierną produkcję żeńskich hormonów przez organizm mężczyzny oraz zmiany w receptorach, przez które są one rozpoznawane. Ginekomastia jest patologią o łagodnym przebiegu. Zwykle nie wiąże się ona z chorobą nowotworową, ale może świadczyć o innych zaburzeniach zdrowotnych. Ginekomastia pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, choć może wystąpić również w wieku dojrzałym. Jej przyczyną może być wówczas:

  • niewydolność nerek,
  • marskość wątroby,
  • utrata jąder,
  • nadczynność tarczycy,
  • rak jąder,
  • otyłość.

Ginekomastia nie zagraża życiu mężczyzny, lecz powiększenie gruczołów piersiowych jest dość krępującym problemem, który wpływa na całe życie pacjenta.

Rozpoznanie i leczenie ginekomastii

Pacjent, który cierpi z powodu ginekomastii, musi udać się do specjalisty, który potwierdzi tę diagnozę. Konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych i markerów nowotworowych, które pomogą w ustaleniu przyczyn tej patologii. Leczenie ginekomastii opiera się na zlikwidowaniu przyczyny jej występowania i nierzadko związane jest z przyjmowaniem środków hormonalnych. Dla pacjentów ważniejsze jest jednak pozbycie się przerośniętego gruczołu i odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, co stanowi główne źródło ich kompleksów. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w centrum medycznym „Bieńkowski”.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ponad godzinę. Pozostałością po wycięciu gruczołu są niewielkie blizny. Usuniętą tkankę poddaje się też badaniu histopatologicznemu, by wykluczyć wszelkie nieprawidłowości w jej strukturze. Okres rekonwalescencji wynosi 3 tygodnie. Efekt widoczny jest zaraz po zabiegu, a na pełen rezultat trzeba poczekać kilka miesięcy. Ile kosztuje usunięcie ginekomastii? Ceny są różne i wahają się zależnie od kliniki oraz regionu Polski. Niemniej jednak należy być przygotowanym na wydatek rzędu 5500 – 16000 zł, jeśli gruczoły są bardzo przerośnięte i otłuszczone.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas