Artykuł sponsorowany Czym jest fizykoterapia i jakie są jej rodzaje?

Czym jest fizykoterapia i jakie są jej rodzaje?

Rozmaite dolegliwości ze strony układu ruchowego, powstałe w wyniku urazów, kontuzji, przebytych chorób oraz operacji lub wynikające z wad postawy i siedzącego trybu życia, mogą nie tylko przyczyniać się do ograniczenia aktywności, ale też wywoływać ból. Osobom borykającym się z tego typu problemami często zaleca się kompleksową rehabilitację, która obejmuje pracę z fizjoterapeutą oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii.

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii, coraz częściej wykorzystywana w rehabilitacji układu ruchowego, ale nie tylko. W fizykoterapii stosuje się rozmaite bodźce fizyczne, których oddziaływanie na organizm pobudza naturalne procesy odnowy biologicznej. Wśród nich możemy wymienić bodźce naturalne, takie jak np. światło słoneczne czy okłady borowinowe oraz bodźce pochodzące ze specjalistycznych urządzeń medycznych, w tym pole magnetyczne, różnego rodzaju prądy, skrajnie niskie temperatury, pole magnetyczne, światło laserowe oraz fale dźwiękowe. Dobór odpowiednich metod uzależniony jest zawsze od stanu pacjenta, rodzaju dolegliwości oraz przyjętych celów rehabilitacji.

Rodzaje zabiegów fizykoterapeutycznych w terapii narządu ruchu

Zabiegi z zakresu fizykoterapii zwykle są uzupełnieniem kompleksowej rehabilitacji pacjentów. W naszym ośrodku skupiamy się przede wszystkim na rehabilitacji narządu ruchu osób po kontuzjach oraz seniorów, toteż w gabinecie fizykoterapii najczęściej sięgamy po magnetoterapię, elektroterapię, laseroterapię i terapię ultradźwiękową – wyjaśnia nasz rozmówca z NZOZ KOLMED w Świdnicy.

Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, wykorzystywana jest w terapii zaburzeń czynności nerwów obwodowych i czaszkowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, osteoporozy, stwardnienia rozsianego, a nawet zaburzeń rytmu serca. Oddziaływanie pola magnetycznego na organizm służy ograniczeniu lub całkowitej eliminacji bólu, ponadto działa przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację tkanek miękkich, pobudza krążenie obwodowe oraz pracę układu immunologicznego.

W walce z bólem ze strony układu ruchu sprawdza się także elektroterapia, czyli oddziaływanie na organizm leczniczymi prądami o różnej częstotliwości. Zabiegi z zakresu elektroterapii wypływają m.in. na zmniejszenie napięcia mięśniowego, w związku z czym stosowane są często w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, rwy kulszowej i w rehabilitacji po urazach sportowych. Metoda wykorzystywana jest także w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, przy zapaleniach tkanek miękkich oraz przy nerwobólach.

Fizykoterapię z użyciem lasera wykorzystuje się w rehabilitacji pacjentów po złamaniach, urazach stawów oraz w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Laseroterapia wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, przyspiesza mikrokrążenie oraz odbudowę głębokich tkanek, dlatego stosuje się ją w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, trudno gojących się ran i złamań, schorzeń związanych z przeciążeniami stawów.

Ciekawą odmianą fizykoterapii jest ultrasonoterapia, czyli leczenie ultradźwiękami. W trakcie zabiegu na wybrany obszar ciała pacjenta oddziałują dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki emitują fale mechanicznych wibracji, które rozchodząc się po tkankach pacjenta, pobudzają przepływ limfy, zmniejszają napięcie mięśni i przyspieszają gojenie ran. Terapia ultradźwiękami przynosi dobre efekty zwłaszcza w leczeniu bólu i redukcji obrzęków. Zabieg może być stosowany łącznie z aplikacją na skórę maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych – w takim przypadku ultradźwięki przyspieszają ich wchłanianie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas