Artykuł sponsorowany Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Jako zęby trzonowe, zęby mądrości służą do rozdrabniania pokarmu. Główny problem, który się jednak z nimi wiąże to fakt, że z trudem mieszczą się one w jamie ustnej. Pojawiają się jako ostatnie – wyrastają między 17 a 21 rokiem życia – i w wielu przypadkach wyżynają się w nieprawidłowej pozycji, co prowadzić może do problemów z krzywym zgryzem. Ósemki są też bardziej narażone na pojawienie się próchnicy ze względu na utrudniony dostęp.

Kiedy usuwać ósemki

Decyzja o usunięciu ósemek w dużej mierze zależy od pacjenta. Powinna ona zapaść oczywiście po konsultacji ze stomatologiem, który po sprawdzeniu stanu uzębienia będzie w stanie doradzić nam optymalne rozwiązania. Kompleksową opiekę z zakresu stomatologii zapewnia lecznica Prodent w Warszawie.

W wielu przypadkach zęby mądrości są jednak przyczyną poważnych problemów, takich jak próchnica czy krzywy zgryz. Utrudniony dostęp do często nieprawidłowo wyrzniętych zębów sprawiać może kłopot podczas codziennej higieny jamy ustnej. W takim miejscu gromadzić będą się resztki pokarmu oraz płytka nazębna, co prowadzić będzie do próchnicy, a ta z kolei wymagać będzie leczenie kanałowe, które – ponownie – ze względu na utrudniony dostęp – również nie będzie proste.

Ponadto zęby mądrości powodują problemy ortodontyczne i okluzyjne, czyli związane z prawidłowym przesuwaniem się żuchwy względem szczęki. Ósemki pojawiają się jako ostatnie i w wielu przypadkach „stłaczają” inne, żeby powodując ich wykrzywienie i nachodzenia na siebie lub też same wyrastają w niewłaściwej pozycji.

Często powstające stany zapalne w okolicy zębów mądrości świadczą natomiast o gromadzeniu się w tych miejscach bakterii, co prowadzić może do zakażenia całego organizmu. Częstotliwość występowania wszystkich wymienionych tu problemów sprawia, że w większości przypadków stomatolodzy zalecają chirurgiczne usunięcie zębów mądrości.

Zabieg usuwania ósemek

Pierwszym krokiem w ekstrakcji, czyli usunięciu, zęba mądrości jest tomografia. Pozwala ona dokładnie zlokalizować położenie ósemki i zaplanować cały zabieg. Wykonywany jest on w komfortowych warunkach gabinetu stomatologicznego z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub narkozy. Jeśli jest on ułożony prawidłowo, lekarz usuwa go za pomocą kleszczy i dźwigni, jednak częściej stosowany jest zabieg chirurgiczny, który nazywa się dłutowaniem. Przeprowadza go specjalista chirurgii stomatologicznej.

W jego trakcie ósemka zostaje usunięta za pomocą specjalnych narzędzi ręcznych lub maszynowych. Odsłonięte zostaje dziąsło, a następnie kość, w której zakotwiczony był ząb, który często rozdrabniany jest na mniejsze fragmenty, co pozwala usunąć go całkowicie. Następnie zębodół lub miejsce poekstrakcyjne jest dokładnie sprawdzane przez lekarza i zszywane. Po upływie około tygodnia pacjent zgłasza się na zdjęcie szwów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas