Artykuł sponsorowany Czy przed ślepotą można się uchronić? Fakty i mity

Czy przed ślepotą można się uchronić? Fakty i mity

Utrata wzroku to przerażająca perspektywa, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Ślepota może mieć różne podłoża. Może być spowodowana chociażby wrodzonymi wadami oczu czy uszkodzeniami mechanicznymi. W takich przypadkach chory nie jest w stanie się przed nią uchronić. Jednak w wielu sytuacjach właściwa profilaktyka pozwala skutecznie zapobiec trwałej utracie wzroku. Sprawdź, jak uchronić się przed ślepotą.

Jakie mity narosły wokół ślepoty?

Pogorszenie widzenia jest bardzo często interpretowane, jako naturalny efekt przemęczenia lub upływu czasu. Często osoby, które zauważają u siebie pierwsze problemy ze wzrokiem, decydują się na zakup okularów w markecie, zamiast udać się do okulisty. Tymczasem tylko specjalistyczne badania oczu pozwalają rozpoznać prawdziwe przyczyny zaburzeń wzroku oraz określić ewentualne potrzeby pacjenta. Nawet z pozoru nieznaczne pogorszenie widzenia może wskazywać na poważne choroby okulistyczne, dlatego nigdy nie powinno być lekceważone.

Nierzadko można także spotkać się z poglądem, że choroby oczu można wyleczyć domowymi sposobami, np. nosząc okulary ajuwerdyjskie, pijąc zioła czy robiąc okłady. Leczenie jakichkolwiek zaburzeń widzenia może być rozpoczęte tylko po wykonaniu szeregu specjalistycznych badań, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra oraz właściwym rozpoznaniu choroby. Wszelkie domowe sposoby nie są w stanie naprawić wzroku na trwałe. Nie zastępują specjalistycznego leczenia, które w wielu przypadkach jest jedynym sposobem na ochronę przed ślepotą.

Wiele osób przekonanych jest także, że ślepota dotyka wyłącznie osoby starsze lub pacjentów z obciążeniem genetycznym. Jednak choroby wzroku, które do niej prowadzą mogą rozwijać się w każdym wieku, nawet u młodych osób. Niektóre z nich, jak np. jaskra niejednokrotnie rozwijają się bardzo powoli i przez większość czasu pozostają w utajonej postaci. Wówczas chory nie zauważa nawet, że nieodwracalnie ślepnie.  

Popularnym mitem jest także przekonanie, że ślepocie nie można zapobiegać. Profilaktyka, która sprowadza się do regularnych badań w wielu przypadkach pozwala rozpoznać choroby na wczesnym etapie, a tym samym uratować wzrok chorego.

Ochrona przed ślepotą – najważniejsze fakty

Jednymi z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie są zaćma, jaskra oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Zaćma leczona może być tylko chirurgicznie. Inaczej wygląda laserowe leczenie jaskry. Jeśli zostanie ona odpowiednio wcześnie rozpoznana, możliwe jest dobranie skutecznych metod terapii, które pozwolą zachować choremu użyteczne widzenie nawet do końca życia. Leczenie jaskry w głównej mierze polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, które może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Dlatego też im szybciej choroba zostanie wykryta, tym lepsze są rokowania.

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej to także częsta przyczyna ślepoty. W tym wypadku ogromną rolę odgrywa profilaktyka i związany z nią styl życia. Przede wszystkim chcąc zapobiegać chorobie warto zadbać o odpowiedni jadłospis, bogaty w warzywa i owoce. Istotną kwestią jest także częsty ruch i unikanie siedzącego trybu życia. Procesy starzenia się siatkówki przyspiesza nadmierna ekspozycja wzroku na światło słoneczne, palenie papierosów oraz narażenie na przewlekły stres.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas