Artykuł sponsorowany Czy próchnicą zębów można zarazić się od drugiej osoby?

Czy próchnicą zębów można zarazić się od drugiej osoby?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, próchnicę zębów można nazwać chorobą zakaźną. Bakterie powodujące jej powstawanie mogą przenosić się podczas codziennych czynności, takich jak picie z jednej butelki lub pocałunek, dlatego trzeba być ostrożnym. W jakich sytuacjach możesz zarazić się próchnicą zębów i czy prawidłowa higiena jamy ustnej wystarczy, aby temu zapobiegać?

W jaki sposób można zarazić się próchnicą?

Najczęściej zarażają się między sobą partnerzy, gdyż to właśnie pocałunki przyczyniają się do wędrowania bakterii z jednej jamy ustnej do drugiej. Nie jest to jednak jedyna droga, wręcz przeciwnie, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Bardzo często próchnica jest przenoszona z rodzica na dziecko, już w wieku niemowlęcym. Dzieje się tak wtedy, gdy rodzic pije z butelki dziecka lub oblizuje smocze przed podaniem go maluchowi. Niebezpieczne jest również używanie jednej szklanki lub tego samego sztućca. Choć rzeczy te z pozoru mogą wydawać się niegroźne – bakterie bardzo szybko zaczynają się namnażać w nowym środowisku. Szkodliwe drobnoustroje są odporne na nagłe zmiany otoczenia. 

Jak powstaje próchnica:

  1. Resztki pokarmu osadzają się w szczelinach między zębami, stanowiąc pożywkę dla bakterii.
  2. Bakterie zaczynają masowo się namnażać, duża ilość cukru w diecie zmienia pH śliny i przyczynia się do szybszego rozwoju drobnoustrojów.
  3. Bakterie wydzielają metabolity pełne kwasów i enzymów, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę zębiny.
  4. Im dłużej zwlekamy z wizytą u stomatologa, tym większą część zęba obejmuje proces, co przyczynia się do powstawania znacznych ubytków.

Jak się przed nią chronić?

Mimo tego, że próchnicą można się zarażać, stosunkowo łatwo z nią walczyć. Wymaga to jednak przede wszystkim systematyczności. Przede wszystkim należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej oraz wyleczyć ewentualne ubytki. Niestety, zwykle nie mamy wpływu na inne osoby, dlatego lepiej unikać picia ze wspólnych butelek lub szklanek. Żeby przed próchnicą chronić swoje dziecko, zamiast oblizywać smoczek lepiej myć go pod kranem, a temperaturę mleka sprawdzać na ręce.

W działaniach profilaktycznych warto wymienić również dwa inne, bardzo ważne etapy. Pierwszym z nich są regularne przeglądy dentystyczne i eliminowanie ognisk próchnicy od razu po ich wykryciu. W ten sposób unikniemy namnażania się dużej ilości bakterii. Stomatolog Agnieszka Halicka przypomina, że istotną rolę odgrywa również właściwa dieta. Nie dotyczy to tylko jakości pokarmu, ale też ilości spożywanych posiłków. Dieta powinna być uboga w zbędny cukier, który przyczynia się do powstawania próchnicy. Zrezygnować należy również z podjadania między posiłkami, szczególnie już po umyciu zębów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas