Artykuł sponsorowany Czy na soczewki kontaktowe również przysługuje refundacja NFZ?

Czy na soczewki kontaktowe również przysługuje refundacja NFZ?

Aktualnie coraz więcej osób nosi okulary. Wiąże się to ze zwiększaniem się zanieczyszczeń w środowisku, a także skutkami różnych chorób, które mogą powodować problemy ze wzrokiem. Duży wpływ na jego stan ma również praca przy komputerze. Pogorszenie się wzroku wymaga częstych wizyt u lekarza i zakupu szkieł korekcyjnych, co nie jest małym wydatkiem. Czy można liczyć na refundację okularów i soczewek kontaktowych?

Czy możliwe jest dofinansowanie z NFZ i kogo może dotyczyć?

Wizyta u okulisty staje się konieczna, gdy tylko pojawią się problemy ze wzrokiem. W takich wypadkach nie należy z tym zwlekać, bo wada z czasem się pogłębia. Podczas konsultacji okulistycznej może się okazać, że konieczna jest inwestycja w okulary lub soczewki kontaktowe.

Pacjent ma prawo wystąpić o refundowanie kosztów zakupu soczewek lub okularów w takich miejscach, jak Zakład Optyczny Joanna Trzcinowicz, jednak musi się okazać receptą wypisaną przez okulistę, który ma podpisaną umowę z NFZ. Jest to podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby otrzymać częściowy lub całkowity zwrot kosztów. Umowę z NFZ powinien mieć również salon optyczny, gdzie dokonuje się zakupów.

Osobom dorosłym przysługuje refundacja na okulary raz na dwa lata oraz na soczewki raz na rok. Natomiast dzieci do 18 roku życia mogą mieć refundowane okulary raz na pół roku. Refundacja wynosi dla dzieci 100%, natomiast dla dorosłych 70% ustalonego limitu.

Dofinansowania ze strony pracodawców

Refundacja ze strony pracodawców za okulary i soczewki kontaktowe dotyczy pracowników, którzy pracują przed ekranem komputera co najmniej połowę dobowego czasu pracy. Niektórzy błędnie rezygnują z rekompensaty pracodawcy za soczewki kontaktowe, bo uważają, że taka forma dotyczy wyłącznie okularów korekcyjnych. Jednak w przypadku soczewek kontaktowych mają oni takie same prawa jak przy tradycyjnych okularach. Warunkiem jest tylko zaświadczenie od lekarza okulisty, mówiące o konieczności używania takowych w zastępstwie okularów. Trzeba zaznaczyć, że refundacja za szklane soczewki ma miejsce również wtedy, gdy taką potrzebę określi okulista. Może on też zalecić powłokę antyrefleksyjną.

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące refundacji okularów przez pracodawcę, to są one dosyć lakoniczne, dlatego dobrze by było, aby właściwie regulacje zawierał kodeks pracy.

Niektórzy pracodawcy biorą pod uwagę fakt, że wielogodzinna praca przy komputerze wpływa na wysuszenie śluzówki oka i wtedy do poborów dodawany jest specjalny dodatek przeznaczony na zakup kropli nawilżających.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas