Materiał Partnera Czy małe dzieci mogą nosić szkła kontaktowe?

Czy małe dzieci mogą nosić szkła kontaktowe?

Szkła kontaktowe mają wielu zwolenników.  Skutecznie zastępują okulary wtedy, gdy osoba z wadą wzroku nie chce ich nosić z różnych powodów np. kwestii wizualnych. Doskonale sprawdzają się także, gdy prowadzimy aktywny tryb życia, a okulary przeszkadzają nam w ćwiczeniach. Zalet soczewek jest jeszcze więcej, dlatego zyskują coraz więcej zwolenników. Jednak czy szkła kontaktowe będą dobrym wyborem dla małych dzieci?

Czy szkła kontaktowe są dobre dla małych dzieci?

Wady wzroku nie pojawiają się jedynie u dorosłych. Również dzieci, nawet te najmniejsze borykają się z takimi problemami. Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Okulary dla dzieci są czymś zupełnie normalnym. Jednak nie wszyscy rodzice wiedzą, że ich pociechy mogą zamienić je na szkła kontaktowe. Dla dziecka to ogromna wygoda, ponieważ okulary często mogą przeszkadzać w zabawie lub uprawianiu sportu.

Od którego roku dziecko może nosić szkła kontaktowe?

O ile okulary mogą nosić kilkumiesięczne dzieci, o tyle soczewki przeznaczone są dla nieco starszych dzieci. Przyjmuje się, że szkła kontaktowe dzieci mogą nosić od ok. 8 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to ściśle ustalona granica. Chodzi tutaj o dojrzałość dziecka, o to, jak radzi sobie z higieną, która w przypadku szkieł kontaktowych, jest bardzo ważna. Co więcej, dziecko w tym wieku jest na tyle odpowiedzialne, że pamięta o ich założeniu i zdjęciu oraz może to zrobić samodzielnie. Jednak zawsze powinno to robić pod nadzorem rodzica. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz, że dziecko będzie nosiło soczewki, musisz najpierw skonsultować się z okulistą dziecięcym, który zajmuje się prowadzeniem pacjentów stosujących soczewki kontaktowe, takim jak Arkadia Medical z Warszawy.

Kiedy u dziecka wady wzroku leczy się szkłami kontaktowymi?

Szkła kontaktowe to ogromna wygoda i u dorosłych często stosuje się je ze względów estetycznych. Jednak u dzieci zastosowanie szkieł kontaktowych ma przede wszystkim względy medyczne. Stosuje się je po operacji zaćmy wrodzonej do czasu podjęcia decyzji o wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej. Oprócz tego stosuje się je także w dużych wadach wzroku, a głównie w różnowzroczności. W tym przypadku 1 oko ma bardzo dużą wadę, a więc noszenie okularów z dużą różnicą wartości może być praktycznie niemożliwe. Soczewki można stosować także ze względów kosmetycznych, żeby zamaskować wady rozwojowe źrenicy czy tęczówki. Wreszcie soczewki zalecane są  przy dużych wadach wzroku dla dzieci uprawiających sport.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas