Artykuł sponsorowany Czy klamry na wrastające paznokcie są skuteczne?

Czy klamry na wrastające paznokcie są skuteczne?

Palce stóp często narażone są na bolesne obrażenia. Wiedzą o tym pacjenci gabinetów podologicznych, którzy zgłaszają się tam z powodu wrastających paznokci. Wielu z nich decyduje się na leczenie klamrami, gdyż to rekomendowany sposób radzenia sobie z tą dolegliwością. Dotyczy ona zwykle największego palca stopy, a jej konsekwencje to ból i stan zapalny. Czy klamry na wrastające paznokcie skutecznie rozwiążą problem?

Jakie są przyczyny wrastania paznokci w skórę?

Lekarze i podolodzy są zgodni, że przyczyn wrastania paznokci może być wiele, ale objawy są podobne – ból, stan zapalny i trudno leczące się infekcje. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zaliczają:

 • zaburzoną biomechanikę stopy,

 • błędy przy obcinaniu paznokci,

 • przerośnięte wały okołopaznokciowe,

 • noszenie źle dopasowanego obuwia,

 • nadpotliwość i brak higieny stóp,

 • grzybicę paznokci,

 • przeciążenie stóp podczas treningów sportowych,

 • przyczyny genetyczne.

Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, najlepiej zwrócić się o pomoc do podologów, którzy zlecą odpowiednią terapię. Dobrze, jeśli współpracują oni z dermatologami i chirurgami, co ma zazwyczaj miejsce w specjalistycznych placówkach, takich gabinet podologiczny Medic4Foot w Łodzi.

Wrastające paznokcie – objawy i leczenie

Z wrastającym paznokciem mamy najczęściej do czynienia na największym palcu stopy. Przekonujemy się o tym, kiedy podczas ucisku i chodzenia zaczynamy odczuwać ból. W miarę nasilenia się problemu w miejscu schorzenia pojawiają się:

 • zaczerwienie i stan zapalny,

 • płyn i krew pod skórą,

 • narastająca opuchlizna wraz z wysiękiem surowiczym lub ropnym.

Na czym polega leczenie wrastającego paznokcia klamrami?

Jedną z najskuteczniejszych form leczenia wrastających paznokci są klamry ortonyksyjne. Ta metoda korygowania wzrostu płytki paznokciowej pomaga uniknąć interwencji chirurgicznej i jest uznawana za bardzo bezpieczną terapię wrastających paznokci. Po wygojeniu stanu zapalnego palca, podolog dobiera i zakłada klamry. Wkrótce potem pacjent zaczyna odczuwać ulgę – ból podczas chodzenia zanika i rozpoczyna się proces wzrostu oraz korekty paznokcia. Pacjenci, obawiający się zabiegu, powinni wiedzieć, że jest on zupełnie bezbolesny.

Terapia klamrami ortonyksyjnymi, w zależności od nasilenia problemu, może trwać kilka miesięcy lub nawet dłużej, o ile lekarz uzna to za konieczne. Jednak efekty przekonują, że warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż po zdjęciu klamry pacjenci są zadowoleni, a zdrowy paznokieć nie wrasta w ciało.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas