Artykuł sponsorowany Czy każde zgrubienie w okolicy karku wymaga konsultacji onkologicznej?

Czy każde zgrubienie w okolicy karku wymaga konsultacji onkologicznej?

Podczas kąpieli wyczułeś nowe zgrubienie w okolicy karku? Nie wpadaj od razu w panikę! Większość tego rodzaju guzków spowodowanych jest stanem zapalnym lub są to po prostu zwykłe, niegroźne fibrolipomy. Mimo to każda zmiana, szczególnie nieruchomy guzek w okolicy karku, wymaga pilnej diagnostyki onkologicznej. Tylko lekarz tej specjalizacji jest w stanie sprawdzić, jaki ma charakter oraz jak należy dalej postąpić!

Zgrubienie w okolicy karku

Wyczuwalne guzki, czyli najczęściej torbiele skórne i włókniako-tłuszczaki okolicy karku zdarzają się dosyć często. To one są jednym z problemów, które wymagają dalszej diagnostyki. Zatem, jeżeli zauważyłeś tego typu zmianę, udaj się na konsultację do lekarza chirurga onkologicznego. To ten specjalista, dzięki doświadczeniu i wiedzy, ma możliwość weryfikacji diagnozy klinicznej. W ponad 90% przypadków okazuje się, że są to niegroźne zmiany. Pamiętaj, że prawidłowa wczesna diagnostyka pozwala uniknąć późniejszych komplikacji i zaplanować dalsze postępowanie.

Tłuszczako-włókniak (fibrolipoma) może pojawić się jako pojedyncza zmiana, ale także może ich wystąpić więcej. Po prostu niektórzy mają skłonność do ich powstawania. Jeżeli chodzi o różnicowanie tłuszczaka od innych zmian (np. kaszaków), niezbędne jest wykonanie badania USG. Oczywiście nie zawsze obraz jest na tyle czytelny, aby postawić rozpoznanie, dlatego też często zleca się chirurgiczne usunięcie zmiany, a następnie poddanie jej badaniu histopatologicznemu. Wyniki otrzymuje się po 14 dniach (okres ten może się wydłużyć do miesiąca). Najczęstszą lokalizacją zmian typu fibrolipoma jest okolica karku, ramion i plecach.

Kaszaki to kolejne częste zmiany na karku. Powstają wtedy, gdy kanalik wyprowadzający gruczoł zostaje zablokowany. Obecne wewnątrz sebum nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz i tworzy się torbiel skórna zastoinowa. Zdarza się, że kaszak powoduje stan zapalny, w związku z tym zaleca się jego usunięcie.

Niektóre zmiany wymagają wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, ale należy mieć na uwadze, że to badanie jest nieco mniej dokładne od badania histopatologicznego całego guza.

Tłuszczak, włókniak, kaszak – usuwać czy nie?

Jeżeli w badaniu USG oraz biopsji wynik będzie jednoznacznie wskazywał, że jest to zmiana łagodna karku, czyli tłuszczak, włókniak lub kaszak, nie musisz decydować się na jej usunięcie. To od lekarza onkologa zależy ostateczna decyzja. Z reguły wystarczy obserwacja i regularne badania USG. Zmiany powyżej kilku centymetrów podlegają usunięciu ze względu na możliwość uciskania okolicznych tkanek.

Warto również zaznaczyć, że kaszaki i fibrolipomy występuję głównie w okolicy karku. Jeżeli chodzi o szyję i obojczyki to najczęściej lokalizują się tam powiększone węzły chłonne, torbiele skrzelopochodne i guzki cieśni tarczycy.

Prywatna Przychodnia Onkologiczna prowadzona przez Cezarego Skrzypczyńskiego umożliwia pacjentom dokładną diagnostykę oraz różnicowanie guzków podskórnych i torbieli skórnych. Jeżeli podczas badania chirurg onkolog zauważy niepokojące zmiany, w trybie pilnym zostaniesz skierowany na nieinwazyjny zabieg jej usunięcia. W onkologii obowiązuje zasada, im wcześniej, tym lepiej. W związku z tym po wykryciu nawet niewielkich zmian na karku  zapisz się na konsultację onkologiczną. To tam uzyskasz fachową pomoc oraz prawidłowe rozpoznanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas