Materiał Partnera Czy jaskra to choroba starszych ludzi? Obalamy mity

Czy jaskra to choroba starszych ludzi? Obalamy mity

Wiele osób błędnie uważa, że jaskra to choroba wyłącznie starszych ludzi. Jaskra to tymczasem nie jedna choroba, a grupa neuropatii, które powodują zanik nerwów wzrokowych i związaną z tym nieodwracalną ślepotę, które w dodatku mogą występować u osoby w każdym wieku. Zerkając na klasyfikację zaproponowaną przez Europejskie Towarzystwo Jaskrowe, widzimy aż ponad dwadzieścia punktów, w tym jaskrę pierwotną wrodzoną. Wystarczy przyjrzeć się bliżej chociażby tej właśnie pozycji, by przekonać się, że jaskra bez wątpienia nie jest chorobą wyłącznie osób starszych.

Jaskra u dzieci i młodzieży

Na jaskrę chorują również dzieci i młodzież – potwierdzi to każdy specjalista. Główne przyczyny jaskry to podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego. Co prawda przypadki jaskry u osób w młodym wieku zdarzają się rzadziej niż u osób starszych, to efekt nieleczenia lub nieprawidłowego leczenia jaskry u człowieka w każdym wieku będzie taki sam: nieodwracalne zmiany w całej gałce ocznej, czego finałem może być pełna utrata widzenia. U dzieci przyczyną jaskry jest nieprawidłowe wykształcenie się kąta przedniej komory oka. W tym typie jaskry leczenie jest najczęściej operacyjne, jednak w innych przypadkach leczenie pierwszego rzutu wygląda inaczej.

Diagnostyka i najczęściej stosowane leczenie pierwszego rzutu

Jak mówi nam dr n.med. Barbara Polaczek-Krupa z Centrum Okulistycznego Jaskra z Warszawy, zalecane leczenie pierwszego rzutu różni się w zależności od typu jaskry, jej zaawansowania, stopnia uszkodzenia jaskrowego, przewidywanej współpracy pacjenta co do stosowania kropli i innych czynników, dlatego, zanim specjalista opracuje plan leczenia, konieczna jest kompleksowa diagnostyka w kierunku jaskry. To trzy główne punkty:

  • szerokość kąta tęczówkowo-rogówkowego zwanego kątem przesączania – w tym celu wykonuje się gonioskopię i AS-OCT (tomografia przedniego odcinka),
  • ubytki w polu widzenia – badania perymetryczne HFA (SAP) oraz w technologii zdwojonej częstotliwości FDT Matrix,
  • obraz tarczy nerwu wzrokowego, badanie warstwy włókien nerwowych i komórek zwojowych siatkówki – badania jak HRT, GDx, OCT jaskrowe i GCL.

W przypadku jaskry jako leczenie pierwszego rzutu stosuje się leczenie kroplami oraz selektywną trabekuloplastykę laserową SLT. Druga pozycja, czyli SLT, to nowoczesna metoda leczenia zabiegowego jaskry otwartego kąta, szczególnie zalecana w leczeniu niezaawansowanych stadiów. Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, wówczas wdraża się leczenie operacyjne. Na koniec dodajmy, jaki właściwie jest cel leczenia jaskry, bo nie jest to po prostu „poprawa wzroku”. Cele lekarza prowadzącego pacjenta z jaskrą to: osiągnięcie ciśnienia wewnątrzgałkowego, przy którym w przypadku danego pacjenta choroba nie postępuje, brak progresji uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz uzyskanie parametrów w badaniu pola widzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas