Materiał Partnera Czy do ciąży trzeba się przygotować?

Czy do ciąży trzeba się przygotować?

Planowanie dziecka to bardzo ważny etap w życiu niemal każdej pary. Nie da się ukryć, że nie każdy kobiecy organizm jest gotowy na to, aby bez problemu wydać na świat potomka. Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto jeszcze przed zajściem w ciążę, zadbać o swoje zdrowie. Jakie badania poleca się wykonać, gdzie szukać specjalistów i co należy zmienić w swoim życiu?

Niezbędne badania

Ciąża nie zawsze jest planowana, lecz jeśli para świadomie decyduje się na dziecko – warto wykonać kilka badań:

  • Badania genetyczne – wykluczające ryzyko przeniesienia na dziecko niebezpiecznych chorób genetycznych.
  • Badania krwi – nie tylko podstawowa morfologia i biochemia, ale również badanie pod kątem pasożytów oraz szkodliwych mikroorganizmów.
  • Badanie moczu i wymazu z pochwy – pozwalają na szybkie wykrycie infekcji.

Do specjalisty powinny wybrać się nie tylko kobiety, ale także przyszli ojcowie, gdyż również ich stan zdrowia może mieć wpływ na powodzenia zapłodnienia oraz zdrowie dziecka. Zdarza się, że para obawia się bezpłodności, a problemy z zajściem w ciąże wynikają np. z infekcji dróg rodnych.

Gdzie szukać specjalistów?

Kobieta, która świadomie decyduje się na zajście w ciążę, powinna wybrać się na konsultację do dobrego ginekologa. Profesjonalną poradnię ginekologiczno-położniczą można znaleźć między innymi w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siechnicach. Dobrze jest znaleźć ginekologa i położnika, który zajmie się prowadzeniem ciąży od początku do końca i udzieli niezbędnych porad oraz zleci najważniejsze badania. Samo wsparcie lekarza i wyniki badań to jednak nie wszystko. Przed ciążą trzeba zadbać o swój organizm, gdyż ciąża może być dla niego sporym obciążeniem.

Zdrowy styl życia

Styl życia ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka oraz to, w jaki sposób kobieta zniesie ciąże. Niebezpieczne są zwłaszcza problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała – zarówno otyłość, jak i nadmierne wychudzenie. W ciąży zwiększa się również zapotrzebowanie na witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Dobrze jest zadbać o swoją dietę jeszcze przed zajściem w ciążę, aby nie nabawić się niedoborów. Trzeba jednak pamiętać, że szkodliwy może być nie tylko niedobór, ale również nadmiar niektórych witamin i minerałów. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować suplementów diety bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż można zaszkodzić sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku. Wprowadzenie diety już po zajściu w ciążę nie zawsze jest w stanie uzupełnić niedobory, dlatego często suplementacja jest konieczna. Zrezygnować należy z alkoholu, papierosów i innych niezdrowych używek, które mogą obniżać płodność partnerów oraz zaburzać rozwój płodu.

Opracowanie:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Siechnicach

Siechnice , Kolejowa 15

Podziel się