Materiał Partnera Czy chodzenie boso jest zdrowe? Fakty i mity

Czy chodzenie boso jest zdrowe? Fakty i mity

Istnieje wiele opinii na temat chodzenia boso. Jedni twierdzą, że nie ma nic zdrowszego niż bieganie boso po mokrej trawie podczas lata. Inni z kolei obawiają się, że od wyziębionych nóg można zachorować. A co na ten temat mówią badania naukowe i specjaliści? Piszemy o faktach i mitach dotyczących chodzenia boso. 

Czy od chodzenia boso można się przeziębić?

W wielu domach do dziś panuje przekonanie, że od chodzenia boso po podłodze można nabawić się przeziębienia. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że niewiele. Dotychczas w sposób naukowy nie wykazano związku między podatnością na choroby wirusowe, a częstym chodzeniem boso, nawet podczas zimy. Istnieje natomiast wiele przesłanek, które sugerują, że taka praktyka może wręcz poprawić zdrowie, a nie zaszkodzić. Zwolennicy tych opinii powołują się m.in. na hartowanie organizmu. O korzyściach chodzenia boso przekonują różni specjaliści, nie tylko naturalnych terapii, ale również innych nauk medycznych. 

Zalety chodzenia boso

Jak tłumaczą fizjoterapeuci, poruszanie się bez obuwia pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i kondycji kręgosłupa. Jest tak, ponieważ na bosej stopie można bardziej równomiernie rozłożyć ciężar ciała i zachować równowagę. Poza tym, chodzenie po naturalnym podłożu o różnej fakturze (np. piasek, trawa, ziemia) to znakomity relaks dla stóp i rozluźnienie dla całego ciała. Praktycy naturalnych terapii dodają również, że podczas takiego masażu uciskane są punkty na stopach, zwane refleksami, które stymulują prawidłowe działanie wszystkich organów. Skuteczność refleksoterapii dowiedziano też na podstawie licznych badań naukowych. Zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze na stopy można wykonać w gabinecie podologicznym Podoland we Wrocławiu. 

Kiedy unikać chodzenia boso?

Wiemy już, że chodzenie boso, szczególnie latem, jest zdrowe dla naszego organizmu i sprzyja redukcji stresu. Trzeba jednak pamiętać, że są sytuacje, w których zdejmowanie obuwia nam nie służy. Do takich zalicza się różne rodzaje aktywności, podczas których możemy nabawić się grzybicy stóp (np. basen, sauna) lub skaleczenia (np. kamieniste plaże). Przywrócenie stóp do zdrowia np. po grzybicy wymagać będzie specjalnych zabiegów podologicznych. Pedicure medyczny skierowany na leczenie grzybicy polega m.in. na skróceniu i prawidłowym wyprofilowaniu paznokci, usunięciu zrogowaceń, oczyszczeniu skóry i nałożeniu specjalnych preparatów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas