Materiał Partnera Cytologia błony śluzowej nosa w ofercie pracowni alergologii i immunologii Alergo-Med

Cytologia błony śluzowej nosa w ofercie pracowni alergologii i immunologii Alergo-Med

Katar to popularna dolegliwość zdrowotna, z którą najczęściej mamy do czynienia, kiedy jesteśmy przeziębieni lub gdy chorujemy na grypę. Zdarza się jednak, że przewlekły nieżyt nosa towarzyszy nam niezależnie od pory roku i samopoczucia, obniżając tym samym jakość naszego życia. Czy da się stwierdzić, który patogen jest odpowiedzialny za nieustanną infekcję śluzówki nosa? Oczywiście, wystarczy wykonać cytologię błony śluzowej nosa w pracowni alergologii i immunologii Alergo-Med w Krakowie.

Cytologia nosa – charakterystyka badania

Wykonanie cytologii błony śluzowej nosa rekomendowane jest osobom dorosłym i dzieciom, które zmagają się z przewlekłym katarem, krwawieniem z nosa lub dusznościami. Badanie pozwala odróżnić nieżyty alergiczne od zakaźnych, określić, czy infekcja ma podłoże bakteryjne, wirusowe czy grzybicze oraz zaproponować pacjentowi skuteczny sposób leczenia. Jak tłumaczy specjalista z pracowni alergologii i immunologii Alergo-Med:

„Cytologię nosa wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej, przy pomocy ezy bakteriologicznej. Pielęgniarka pobiera tym narzędziem wymaz z błony śluzowej nosa, a następnie umieszcza próbkę na szkiełku mikroskopowym, w postaci rozmazu. Całość utrwala się i wybarwia specjalnym preparatem, a następnie przekazuje do oceny mikroskopowej. Badanie jest proste, szybkie i nieinwazyjne”.

Do analizy wymazu z nosa personel medyczny z pracowni alergologii i immunologii Alergo-Med stosuje własną półilościową metodę opartą na badaniu nabłonków i komórek napływowych, przy uwzględnieniu jakościowych zmian badanych komórek. Wynik cytologii błony śluzowej nosa daje odpowiedź na pytanie, który patogen wywołuje dokuczliwe objawy chorobowe i pozwala określić wpływ środowiska życia na stan śluzówki nosa pacjenta.

Jak przygotować się do cytologii błony śluzowej nosa?

Badanie nie wymaga ze strony pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Można mu się poddać o dowolnej porze dnia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w dniu zabiegu zaprzestać przyjmowania leków hamujących powstawanie wydzieliny. Bezpośrednio przed pobraniem wymazu nie wolno usuwać nieżytu z nosa, gdyż stanowi on główny przedmiot badania. Na koniec warto zaznaczyć, że pracownia alergologii i immunologii Alergo-Med w Krakowie wykonuje także cytologię gardła i cytologię gałek ocznych. Placówka zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy od lat z sukcesami pomagają pacjentom w zwalczaniu dokuczliwych objawów alergicznych i przywracają im radość życia. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas