Materiał Partnera Co warto wiedzieć o odbudowie zęba koroną pełnoceramiczną?

Co warto wiedzieć o odbudowie zęba koroną pełnoceramiczną?

Mocno zniszczony ząb na skutek złamania, choroby próchnicznej czy też po takich zabiegach jak hemisekcja, należy odbudować z wykorzystaniem korony zębowej. Obecnie w stomatologii stosuje się korony porcelanowe, korony porcelanowe na cyrkonie, a także korony pełnoceramiczne. To te ostatnie są chętnie wybierane przez pacjentów, zwłaszcza w przypadku utraty części zęba w odcinku przednim szczęki i żuchwy.

Czym jest korona pełnoceramiczna?

Korony pełnoceramiczne wykonane są z wysokiej klasy czystej ceramik. Tworzy się je w różnych rodzajach, od korony pełnoceramicznej tłoczonej po korony pełnoceramiczne spiekane i frezowane. Niezależnie jednak o zastosowanej technologii produkcyjnej, korony te wyróżniają się świetnym efektem wizualnym, trwałością oraz atrakcyjną ceną. Są one bowiem tańsze od koron porcelanowych na metalu i cyrkonie. Cechują się też niższą trwałością, dlatego nie powinno stosować się ich przy odbudowie protetycznej zębów trzonowych.

Świetnie sprawdzają się jednak w przypadku przednich zębów, które nie są narażone na wysoki poziom nacisku czy też tarcia. O szczegóły warto pytać specjalistów od protetyki. Doświadczonych stomatologów znaleźć można w Gabinecie stomatologicznym Grzegorza Kocjana, który działa w Oświęcimiu.

Jakie zalety ma korona pełnoceramiczna?

Korony ceramiczne cenione są za swoją estetykę. Przepuszczają one światło i mogą być wykonane w różnych odcieniach, co pozwala na uzyskanie 100% naturalnego wyglądu. Nie sposób odróżnić ich zatem od prawdziwej płytki zębowej. Ponadto korony są bardzo gładkie, precyzyjnie wykonywane oraz bezpieczne dla pacjenta. Nie wywołują reakcji alergicznych i nie zbierają na swojej powierzchni dużej ilości bakterii.

Oprócz tego są one wytrzymałe na zmiany temperatur, zarysowanie czy też pęknięcie. Stosowanie ich w przednich odcinkach zębów jest bardzo skuteczne. Korony nie ścierają się i nie kruszeją. Nie można jednak ich stosować w bocznych i tylnych odcinkach, o czym już wspomniano. Niewątpliwą zaletą dla pacjentów jest również cena korony pełnoceramicznej. Kosztuje ona w granicach 1500-2000 złotych.

Tworzenie korony pełnoceramicznej

Korona pełnoceramiczna to specyficzny typ odbudowy protetycznej. W przypadku trzonowców i zastosowaniu niebywale trwałej korony porcelanowej istotne jest bowiem to, by wyprodukować element odporny na każdy czynnik ryzyka. Inaczej jest z koroną pełnoceramiczną, przy której ważne jest także poświęcenie czasu na jej bardzo precyzyjne zaprojektowanie estetyczne. Wiąże się to z tym, iż takie korony odbudowują zęby od razu widoczne podczas uśmiechu pacjenta.

Proces tworzenia korony nie jest jednak długi. W pierwszym etapie stomatolog bada stan zębów, określa ich kolor, a także kształt. Przymierza on również podbudowę tak, by dobrać tę idealnie pasującą. Bez niej nie można bowiem właściwie osadzić koronę. Ta musi być dokładnie zaprojektowana w laboratorium protetycznym, które modeluje koronę w specjalnych programach 3D. Pozwala to na precyzyjne wytworzenie elementu protetycznego. Jego wstawianie jest już tylko formalnością. 

Opracowanie:

Gabinet Stomatologiczny Grzegorz Kocjan

Oświęcim , Skłodowskiej-Curie 4 lok. 2

  • tel. 33 844 07 68

Podziel się