Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o chorobie alkoholowej?

Co warto wiedzieć o chorobie alkoholowej?

Alkohol spożywany okazjonalnie i w rozsądnych ilościach z pewnością nie stanowi dla ludzkiego zdrowia żadnego zagrożenia. Środek ten, działając aktywnie na mózg, pozwala się odprężyć i dobrze bawić. Nie należy jednak zapominać o tym, iż tzw. napoje wyskokowe mają silne działanie uzależniające. Zbyt częste wypijanie nadmiernej ilości piw, win czy wódek, niestety może skończyć się nieprzyjemnymi skutkami i doprowadzić do pojawienia się choroby alkoholowej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Alkoholizm – choroba ciała i umysłu

Choroba alkoholowa kojarzona jest przede wszystkim z dość charakterystycznymi objawami, które swoje ogromne piętno odciskają głównie na ciele uzależnionego. Mowa tutaj oczywiście o znacznej utracie wagi, drżeniu mięśni, osłabieniu organizmu oraz o niszczącym organy wewnętrzne nadciśnieniu tętniczym. Symptomy te są na tyle specyficzne, że nie trzeba być lekarzem, aby bez trudności rozpoznać kogoś, kto zmaga się z tą straszną chorobą. Dla osoby uzależnionej jedynym sposobem na poradzenie sobie z dokuczliwymi i często nawet bolesnymi objawami jest spożycie kolejnej dawki alkoholu.

Fakt ten sprawia, że przewlekły alkoholizm traktuje się również jako schorzenie umysłu. Dzieje się tak dlatego, że etanol wchodzi w reakcję chemiczną z substancjami, które w mózgu odpowiadają za połączenia komórek nerwowych – skutecznie blokując przepływ części informacji. Wstępnie pojawiają się niewielkie problemy z równowagą, następnie osoba spożywająca alkohol czuje się zrelaksowana i odprężona, co oczywiście pomaga zapomnieć o troskach dniach codziennego, presji oraz konieczności zrealizowania zadań na przyszłość. Ta krótka chwila pozornego szczęścia jest jednak niezwykle złudna. Dlaczego?

Piję, aby zapomnieć?

Jeżeli chodzi o uzależnienie od alkoholu, to skrajnie rzadko dochodzi do niego wskutek zafascynowania się konkretnej osoby walorami smakowymi poszczególnych napojów. Smak odgrywa tutaj rolę trzecioplanową, a przyczyny sięgnięcia po pierwszą wypitą w samotności butelkę są znacznie bardziej złożone. Alkoholizm dotyka przede wszystkim ludzi wrażliwych, którzy nie do końca potrafią poradzić sobie ze smutną prawdą o otaczającej ich rzeczywistości. Jako że nie chcą one przyjąć do swojej świadomości pewnych faktów, próbują zagłuszyć ją kolejnymi porcjami alkoholu.

Jak podkreślają jedni z najlepszych specjalistów w kraju z Salwatoriańskiego Ośrodka Szkoleniowo Terapeutycznego, nadużywanie napojów alkoholowych w wielu przypadkach jest również reakcją ludzi na przeżyte traumatyczne wydarzenia. Również i tutaj chodzi głównie o to, aby jak najszybciej o nich zapomnieć. Niestety każdy wypity kieliszek działa w bardzo podstępny sposób. Choć wstępnie sprawia wrażenie najlepszego przyjaciela, to w skrajnych przypadkach nie zawaha się nawet zabić. 

Opracowanie:

Salwatoriański Ośrodek Terapeutyczny SOTer

Kraków , św. Jacka 16

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas