Materiał Partnera Co robić, gdy dziąsła krwawią?

Co robić, gdy dziąsła krwawią?

Podczas codziennego szczotkowania zębów zauważalne są drobiny krwi w wypluwanej pianie? Dziąsła są do tego zaczerwienione w miejscu styku z zębami, a niekiedy można je lekko od nich odsunąć? Jeśli do tego pojawia się ból lub obrzęk – nie czekaj. Sprawdź w naszym artykule, jakie mogą być przyczyny krwawienia dziąseł i co zrobić, gdy takie symptomy zauważysz także u siebie!

Przyczyny krwawienia dziąseł

Jakie mogą być przyczyny krwawienia dziąseł? Są to bardzo wrażliwe tkanki i wiele codziennych nawyków czy styl życia mogą prowadzić do pojawiania się niepokojących objawów. Aby łatwiej było rozróżnić możliwe źródła problemu, zestawiliśmy te najczęstsze poniżej:

  • urazy mechaniczne – nadmierna higiena jamy ustnej, z użyciem szczoteczki o twardym włosiu oraz związana ze zbyt intensywnym nitkowaniem, może podrażniać dziąsła i wywoływać krwawienie;
  • stres i nieprawidłowa dieta – to czynniki, które generują wiele stanów chorobowych, w tym także problemy z nieprawidłowym ukrwieniem dziąseł, co prowadzić może do infekowania tkanek w związku z obniżoną odpornością i utrudnionym dostępem do składników odżywczych; tu duże znaczenie może mieć niedobór witaminy C w organizmie;
  • działanie uboczne leków oraz niektóre choroby – określone farmaceutyki mogą prowadzić do wysuszania jamy ustnej lub rozrzedzenia krwi; w obu sytuacjach to dziąsła jako pierwsze sygnalizują nieprawidłowości; warto też pamiętać, że choroby takie, jak cukrzyca, przyczyniają się do osłabienia dziąseł;
  • paradontoza – choroba o podłożu bakteryjnym, która objawia się nie tylko krwawieniem dziąseł, ale i pojawiającą się opuchlizną tkanek; może stanowić sumę wspomnianych wyżej czynników lub wynikać ze skłonności genetycznych pacjenta.

Krwawienie dziąseł – co robić?

W przypadku stwierdzonych symptomów takich, jak krwawienie i opuchlizna dziąseł należy jak najszybciej udać się na wizytę do dentysty, najlepiej o specjalizacji z periodontologii. To dział stomatologii zajmujący się właśnie leczeniem stanów zapalnych przyzębia. Podczas kontroli jamy ustnej dentysta będzie mógł ocenić, jak daleko zaszły zmiany, a także czy ich przyczyną są urazy typowo mechaniczne, czy jednak paradontoza. Czym jest ta choroba i jak się z nią walczy?

Jeśli stomatolog potwierdzi infekcję bakteryjną, zaproponuje pacjentowi szereg zabiegów i różnych form leczenia, które pozwolą złagodzić stan chorobowy. Paradontoza wynika bowiem głównie ze złej higieny jamy ustnej. Niedokładne, zbyt rzadkie czy krótkie mycie zębów pozostawia na nich płytkę bakteryjną, która z czasem zamienia się w kamień nazębny. Ten drażni tkanki, prowadząc do ich rozpulchnienia i krwawienia. Leczenie musi w takim przypadku zostać podjęte jak najszybciej – unikanie terapii może skończyć się rozchwianiem zębów, a nawet ich wypadnięciem.

Stomatologia oferuje szereg możliwości leczenia. O przykłady stosowanych terapii zapytaliśmy dentystę z Centrum Stomatologicznego New-Dent w LublinieW przypadku potwierdzenia zmian periodontologicznych konieczne jest przeprowadzenie intensywnej higienizacji. Dentysta wykonuje wówczas zabiegi scalingu ultradźwiękowego i piaskowania mające na celu oczyszczenie zębów oraz linii dziąseł z płytki oraz kamienia nazębnego. Jeśli w kieszonce dziąsłowej zebrała się już ziarnina konieczne będzie wykonanie także kiretażu, pozwalającego oczyścić tkankę, ułatwiając tym samym jej gojenie. Zabieg przeprowadzony odpowiednio szybko może zapobiegać wypadaniu zębów spowodowanym chorobami przyzębia.

Ulgę przy pierwszych objawach krwawienia dziąseł i do czasu wizyty u specjalisty mogą także przynieść dostępne bez recepty preparaty, takie jak łagodzące pasty do zębów czy płyny do płukania. Zwolennikom naturalnym rozwiązań polecamy płukanki z naparu szałwii, działające lekko ściągająco na dziąsła.

Podziel się