Artykuł sponsorowany Co powinieneś wiedzieć o znieczuleniu dentystycznym?

Co powinieneś wiedzieć o znieczuleniu dentystycznym?

Jedną z przyczyn, dla których tak niechętnie odwiedzamy stomatologa, jest strach przed bólem. Aby zminimalizować u pacjenta poczucie dyskomfortu w czasie zabiegu, stomatolodzy odpowiednio dobierają środki znieczulające. Wizyta w gabinecie stomatologicznym wcale więc nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znieczulenie ułatwia pracę również samym dentystom, przynosząc korzyści obu stronom.

W jaki sposób działa znieczulenie?

W znieczuleniu wykonuje się nawet nieskomplikowane zabiegi diagnostyczne. Stomatolodzy proponują je pacjentom za każdym razem, nie tylko wtedy, gdy czynności stuprocentowo będą wiązały się z dużym bólem. Celem znieczulenia jest zablokowanie przekazywania informacji bólowych do mózgu. Za ów przekaz odpowiada zawarty w komórkach nerwowych kanał sodowy, który tymczasowo przestaje pełnić swoje funkcje. Jak długo trwa znieczulenie? Wszystko zależy od rodzaju użytego środka znieczulającego, a także metody jego implikacji. Zazwyczaj jednak utrzymuje się do dwóch godzin. Kanał sodowy ulega wówczas odblokowaniu, wracając do normalności.

Znieczulenie dentystyczne. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Tylko odpowiednio dobrane znieczulenie jest bezpieczne dla pacjenta. Warto więc korzystać z usług doświadczonego stomatologa. Takim jest zdecydowanie. Białek-Skowrońska Joanna. Przed podaniem leku dentysta powinien wiedzieć, czy pacjent nie posiada uczulenia na konkretne środki. Znieczulenie podane osobie z nadwrażliwością na lek może przynieść tragiczne skutki. Dlatego tak ważny jest wcześniejszy wywiad. Jeśli pacjenci jednak nie potrafią udzielić jednoznacznych odpowiedzi na temat alergenów,  stomatolodzy wykonują próby alergiczne. Dentysta, dysponując odpowiednią wiedzą na temat chorób, leków zażywanych przez pacjenta, dostosuje optymalny środek znieczulający, który na pewno mu nie zaszkodzi.

Jakie występują rodzaje znieczulenia?

Stomatolodzy mają do dyspozycji kilka typów znieczulenia. Najczęściej do miejscowego zatrzymania bólu wybiera się znieczulenie nasiękowe. Znajduje ono zastosowani zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i chirurgii szczękowej. Na czym polega podanie takiego znieczulenia? W okolice korzenia zęba, za pomocą igły, wstrzykuje się odpowiedni roztwór porażający nerwy. Skutkuje to blokadą połączeń, co likwiduje wszelkie dolegliwości bólowe przy zachowaniu pełnej świadomości pacjenta.

Inaczej nieco działa znieczulenie przewodowe. Zastrzyk w pień nerwowy powoduje, że pacjent, oprócz bólu traci również odczuwanie na inne bodźce, jak dotyk. Stosuje się go przy bardziej bolesnych zabiegach-unieczynnieniu nerwu zębodołowego czy usuwaniu zębów bocznych.

W przypadku gdy pacjent boi się momentu ukłucia igły, stosuje się znieczulenie powierzchowne. Na śluzówkę jamy ustnej rozprowadza się specjalny żel lub spray, który docierając do głębszych warstw nabłonka, podrażnia gałązki nerwowe. Taka metoda poprzedza wstrzyknięcie znieczulenia docelowego. Wybiera się ją głównie przy pracy z małymi pacjentami przy ekstrakcji zębów mlecznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas