Materiał Partnera Chirurgiczne usuwanie zęba częściowo lub całkowicie zatrzymanego.

Chirurgiczne usuwanie zęba częściowo lub całkowicie zatrzymanego.

Konieczność usunięcia zęba zatrzymanego pojawia się w momencie, gdy jest on w pełni wykształcony, ale z nieznanych przyczyn pozostaje wciąż w tkance kostnej szczęki bądź żuchwy. W wielu przypadkach staje się to przyczyną nieprawidłowego ułożenia reszty zębów, a tym samym powoduje wady całego zgryzu. Dlatego w związku z zatrzymanym zębem należy przeprowadzić operację chirurgiczną w celu jego likwidacji.

Tego typu problem najczęściej dotyczy tak zwanych ósemek. Zazwyczaj to właśnie one sprawiają najwięcej kłopotu. Zęby całkowicie bądź tylko w swej części zatrzymane, nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie całej jamy ustnej. Dodatkowo powodują wiele stanów zapalnych, które pojawiają się w obrębie dziąseł i szczęk. Przed wykonaniem zabiegu usunięcia zatrzymanego zęba należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, która umożliwia prawidłową ocenę stanu jamy ustnej. Dzięki temu lekarz stomatolog ma całkowity obraz, w jakiej sytuacji znajduje się pacjent i wie, w jaki sposób musi przeprowadzić u niego operację. Najlepszym sposobem prawidłowej oceny zęba zatrzymanego jest wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego.

Przebieg operacji usunięcia zęba zatrzymanego.

Wyróżniamy dwie sytuacje wymagające przeprowadzenia chirurgicznej operacji usunięcia zęba zatrzymanego. Pierwsza dotyczy prawidłowo wytworzonego zęba zatrzymanego częściowo, czyli gdy jego fragment widoczny jest w jamie ustnej, a reszta jest osłonięta błoną śluzową dziąsła. Druga w momencie, gdy jest on całkowicie otoczony przez tkankę kostną. Zabieg usunięcia takiego zęba musi zostać przeprowadzony przez specjalistę stomatologa, a dokładniej przez chirurga twarzowo- szczękowego. Należy wiedzieć, że dana operacja wiąże się z ryzykiem pojawienia się wielu powikłań. Oznacza to, że zabieg tego typu jest procedurą trudną i wymagającą dużej precyzji.

Usunięcie zęba zatrzymanego przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego, a czas trwania tego zabiegu wynosi około 45 minut. Oczywiście, gdy dany przypadek okazuje się skomplikowany, czas trwania operacji może się zdecydowanie wydłużyć. Pierwszym krokiem wykonywanym przez lekarza stomatologa jest nacięcie dziąsła. Pozwala to całkowicie odsłonić okolicę szczęki, w której zatrzymał się ząb. Następnie jest on dzielony na fragmenty i dopiero one są eliminowane. Tylko w niektórych przypadkach można usunąć ząb w całości. Na koniec zabiegu lekarz stomatolog nakłada szwy, które po upływie siedmiu dni są zdejmowane.

Profesjonalnie przeprowadzone usunięcie zęba zatrzymanego.

Bardzo ważne jest, aby całą operację chirurgiczną przeprowadził lekarz posiadający kwalifikacje, czyli wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Takim specjalistą usuwającym zęby zatrzymane jest chirurg twarzowo-szczękowy. Cały ten proces jest trudny do wykonania i wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Najczęściej pojawiają się uszkodzenia korony lub korzeni zębów sąsiadujących. W związku z tym warto skorzystać z usług profesjonalnego lekarza stomatologa Jacka Makowskiego, którego gabinet znajduje się w Milanówku. Ma on duże doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, jak również przeprowadza w swoim gabinecie standardowe usługi stomatologiczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas