Artykuł sponsorowany Chirurgia stomatologiczna – co kryje się pod tym hasłem?

Chirurgia stomatologiczna – co kryje się pod tym hasłem?

Chirurgia stomatologiczna brzmi groźnie, jednak czy wiemy, co dokładnie kryje się pod tym hasłem? Ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem jamy ustnej w sposób operacyjny i przyległych okolic. Obejmuje zarówno proste zabiegi usuwania zębów, jak i bardziej skomplikowane operacje nowotworów jamy ustnej oraz warg. Różne gabinety stomatologiczne oferują różny zakres usług z tej dziedziny.

Ekstrakcje zębów

Podstawowym zabiegiem, z którym spotkała się większość z nas, jest ekstrakcja zębów, czyli ich usuwanie lub potocznie „wyrywanie”. Usługi stomatologiczne w tym zakresie oferuje stomatolog Małgorzata Ossowska.

Zabieg usuwania zęba wykonywany jest z wykorzystaniem bezbolesnego znieczulenia w aseptycznych warunkach gabinetu stomatologicznego. Do jego przeprowadzenia używa się specjalistycznych narzędzi takich jak kleszcze i dźwignie.

W przypadku zębów stałych wskazaniem do ekstrakcji są wszelkie zmiany i choroby niepoddające się zabiegom stomatologii zachowawczej i wchodzącej w jej skład endodoncji. Najczęściej są to stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów lub wysoko zaawansowane stany parodontyczne. Niekiedy konieczne jest usunięcie zęba przed założeniem protezy zębowej.

W przypadku zębów bardzo zniszczonych, gdzie użycie kleszczy jest niewystarczające, wykonuje się dłutowanie zęba. Stomatolog usuwa połamane fragmenty zęba za pomocą instrumentu przypominającego dłuto.



Chirurgia w leczeniu

Jako element procesu leczenia chirurgia stomatologiczna znajduje zastosowanie między innymi w terapii nowotworów. Pozwala ona na usunięcie zmian w jamie ustnej zagrażających zdrowiu oraz utrudniających normalne funkcjonowanie.

Stomatolog musi wykonać zabieg chirurgiczny w przypadku leczenia ropni zęba. Wyróżniamy ich trzy typy: okołowierzchołkowy, podokostnowy oraz podśluzkowy. W przypadku ropnia wierzchołkowego wykonuje się otwarcie komory oraz leczenie kanałowe. Ropień podokostnowy wymaga nacięcia i wygórowania na błonie śluzowej, co umożliwia odpływ ropy. Leczenie ropnia podśluzkowego wymaga jedynie nacięcia ropnia i odprowadzenia ropy, a następnie przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas