Materiał Partnera Cechy dobrego psychiatry, czyli jak dobrze wybrać lekarza psychiatrę?

Cechy dobrego psychiatry, czyli jak dobrze wybrać lekarza psychiatrę?

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o chorobach i dolegliwościach psychicznych. Rośnie nie tylko świadomość obywateli w tej materii, ale także odsetek chorych, więc kolejki do gabinetów lekarzy psychiatrów już nie dziwią i dobrze, bowiem tego typu choroby trzeba leczyć i można skutecznie wyleczyć. Warto jednak szukając dobrego specjalisty w dziedzinie psychiatrii, dowiedzieć, jakich właściwie cech powinniśmy poszukiwać u tego typu lekarza.

Fachowość i doświadczenie               

Przede wszystkim lekarz psychiatra powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, czyli mieć ukończone studia minimum drugiego stopnia w zakresie psychiatrii, a także odbyte praktyki i zdobyte doświadczenie zawodowe. Ponadto dobrze, aby taki specjalista stale się dokształcał. Pozwoli nam to zdobyć podstawy do zaufania w jego kompetencje, bowiem lekarz psychiatra musi przede wszystkim posiadać dużą wiedzę odnośnie leków psychiatrycznych- w tym między innymi ich działania, skutków ubocznych, interakcji oraz stopniowego odstawiania. Każdy pacjent także inaczej reaguje nawet na ten sam lek, dlatego doświadczenie okaże się nieocenione, jeśli chodzi o tzn. trafienie z lekami. Lekarz psychiatra absolutnie nie powinien też ,,faszerować" pacjenta lekami, czyli stosować niepotrzebnych leków bądź w za dużych dawkach.

Empatia i etyka zawodowa

Psychika ludzka to niezwykle delikatna materia. Pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu psychiatry, to osoby, które z różnych przyczyn cierpią emocjonalnie lub psychicznie, a często ich problemy wynikają ze zranień lub traum, których doświadczyli w przeszłości. Należy więc postępować z nimi delikatnie, ze spokojem i z empatią, zrozumieniem, bez naciskania, zmuszania czy nachalności - nie tylko aby ustalić przyczynę problemu oraz właściwą diagnozę i dobrać odpowiednie leki, ale także aby nie dokładać cierpień ani stresów pacjentowi i okazać się godnym jego zaufania.

Rzeczowość, rzetelność i umiejętność słuchania

Lekarz psychiatra dokonuje obserwacji zewnętrznej zachowań pacjenta, ale przede wszystkim musi przeprowadzić wywiad, w którym zbierze, a później zanalizuje informacje takie jak np. sytuacja życiowa pacjenta, stosowane leki, inne choroby, cechy osobowości itp. Specjalista ten powinien więc umieć uważnie wysłuchać pacjenta, ale także w sposób klarowny i cierpliwy odpowiadać na pytania pacjenta oraz wytłumaczyć ważne aspekty dotyczące miedzy innymi specyfiki choroby, stosowania przepisanych leków oraz przebiegu leczenia.

Lekarz med. Agnieszka Michalska - Kuboń posiada wyżej wymienione cechy i chętnie pomoże Państwu uporać się z rozmaitymi problemami natury psychicznej wymagających leczenia farmakologicznego.

Opracowanie:

Gabinet Psychiatryczny Agnieszka Michalska-Kuboń

Kraków , Czarnowiejska 3 lok. kl. 2 lok. 1 (wejście od ul. Michałowskiego)

Podziel się