Materiał Partnera Braki zębowe – dlaczego trzeba je uzupełniać?

Braki zębowe – dlaczego trzeba je uzupełniać?

Wśród krajów europejskich Polacy są w czołówce, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Wielu pacjentów z brakami zębowymi nie decyduje się na ich uzupełnienie. Tymczasem komplet uzębienia jest niezbędny dla prawidłowego rozdrabniania pokarmów oraz utrzymania w zdrowiu całego układu pokarmowego. Każdy ząb ma znaczenie! Nie wierzysz? Czytaj dalej.

Przyczyny utraty zębów

Przyczyn utraty zębów jest wiele. Najczęstszym z nich jest niestety zaniedbanie. Nieleczona, zaawansowana choroba próchnicowa może doprowadzić do tego, że zęby zaczną się kruszyć, łamać i wypadać. Uzębienie możemy stracić też na skutek nieszczęśliwego wypadku, leczenia stomatologicznego, ciężkiej choroby lub w wyniku paradontozy. Nieco rzadziej spotykaną przyczyną są czynniki genetyczne. Dochodzi wówczas do utraty zębów, nawet jeśli poświęcamy wiele czasu na ich pielęgnację i leczenie. Komplet uzębienia kurczy się też na starość.

Z czym wiąże się utrata zębów?

Utrata zębów to problem estetyczny. Nie da się go zakamuflować makijażem czy innym trickiem kosmetycznym. Każdy, kto z nami rozmawia, widzi puste przestrzenie w dziąsłach, co nigdy nie kojarzy się pozytywnie. Nieestetyczny uśmiech bywa źródłem kompleksów i utrudnia nawiązywanie znajomości. Zdarza się, że jesteśmy oceniani przez jego pryzmat, zwłaszcza jeśli braki w uzębieniu są duże.

Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to największy problem. Braki w zębach upośledzają czynność rozdrabniania i żucia pokarmów. W rezultacie do żołądka trafiają większe kęsy, co utrudnia trawienie. W dłuższej perspektywie czasu może mieć to fatalny wpływ na kondycję całego układu pokarmowego. Nie powinniśmy lekceważyć nawet utraty pojedynczego zęba. Zmienia się wówczas układ nacisku łuków, co w dużym uproszczeniu oznacza, że pozostałe zęby zaczną się chwiać i zmieniać swoją pozycję, by zmniejszyć powstałą lukę. Są też nadmiernie przeciążone, więc szybciej się zużywają.

Braki w uzębieniu powodują trudności z mową. Język odnajduje w zębach podparcie, co umożliwia artykulację niektórych głosek. Osoby, które mają luki w uzębieniu lub które nie mają zębów w ogóle, często seplenią i wypowiadają się w niezrozumiały sposób. Brak zębów zmienia też mimikę naszej twarzy i uwypukla procesy starzenia.

Jak sobie pomóc?

Jak przekonuje specjalista z kliniki White Dental Clinic – współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości likwidacji braków zębowych. Najważniejsze jest jednak to, by nie zwlekać z wizytą. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty po utracie zęba, tym łatwiej będzie odbudować nasz uśmiech. Zwykle robi się to przy pomocy implantów zębowych, które do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Dzięki nim możliwa jest rekonstrukcja uśmiechu nawet w przypadku bezzębia. Pacjenci, którzy dysponują mniejszym budżetem na leczenie, mogą zdecydować się na stworzenie nowoczesnej, ruchomej protezy. Taka konstrukcja skutecznie zakamufluje luki w zębach, a przy tym ułatwi spożywanie posiłków.

Opracowanie:

White Dental Clinic Przemysław Lutostański

Warszawa , Stefana Żeromskiego 1 lok. U9

Podziel się