Artykuł sponsorowany Ból pleców – kiedy udać się do fizjoterapeuty, a kiedy do ortopedy?

Ból pleców – kiedy udać się do fizjoterapeuty, a kiedy do ortopedy?

Ból pleców to dolegliwość, której doświadcza lub prędzej czy później doświadczy niemal każdy z nas. O ile jest to zdarzenie sporadyczne, związane z przeciążeniem organizmu jeszcze nie musimy się martwić. Jednak jeśli objawy stają się na tyle uciążliwe, że utrudniają nam normalne funkcjonowanie, szukamy pomocy u specjalisty. Tutaj pojawia się pytanie – fizjoterapeuta czy ortopeda?

Najczęstsze przyczyny bólu pleców

Jeśli chodzi o ból pleców, poza wypadkami czy zwyrodnieniem, wyróżnić można dwie główne przyczyny dolegliwości – naruszenie struktury mięśniowej np. na skutek gwałtownego ruchu lub podniesienia czegoś ciężkiego, a także przeciążenie spowodowane złymi nawykami. Z kolei pod pojęciem złych nawyków znajdziemy m.in. siedzący lub stojący tryb życia, długotrwałą pracę przed komputerem, chodzenie w butach na wysokim obcasie, nieodpowiedni materac w łóżku, brak regularnej aktywności fizycznej, a nawet ograniczenie standardowego ruchu na co dzień. To wszystko i wiele innych pozornie nieszkodliwych czynności w dłuższej perspektywie czasu może spowodować bóle kręgosłupa.  

Czym tak właściwie zajmuje się fizjoterapeuta?

Bardzo często fizjoterapeuta kojarzy się nam jedynie z rehabilitacją, którą przepisują nam ortopedzi. Jednak zakres jego usług jest znacznie szerszy. Fizjoterapia to metoda terapii, w ramach której podczas zabiegów takich jak np. gimnastyka, masaże, laseroterapia czy światłolecznictwo, wykorzystuje się różne bodźce fizyczne. Fizjoterapeuta przeprowadza dokładną diagnostykę, aby znaleźć przyczynę bólu. Następnie za pomocą odpowiednio dobranych zabiegów zmniejsza dolegliwości bólowe, przywraca sprawność ruchową, a także często instruuje pacjenta, jak powinien ćwiczyć w domu, aby uniknąć nawrotu bólu. Ponadto ocenia, czy konieczna jest wizyta u ortopedy oraz pogłębioną diagnostykę.

Dlaczego z bólem pleców zgłosić się do fizjoterapeuty?

Podstawową różnicą między fizjoterapeutą a ortopedą jest to, że ortopeda, żeby znaleźć przyczynę problemu, najpierw zleca serię badań, na których przeprowadzenie i wyniki niekiedy musimy czekać długie miesiące. Natomiast jako rozwiązanie, przepisuje leki przeciwbólowe i zazwyczaj skierowanie do fizjoterapeuty. Tak więc udając się od razu do fizjoterapeuty, nie tylko zaoszczędzimy dużo czasu, ale też szybciej pozbędziemy się bólu. Co więcej, niektórzy specjaliści, jak chociażby Fizjoterapia Mgr Iwona Kłosek, oferują usługi mobilne, a więc przyjeżdżają do klienta. Jest to ogromną zaletą szczególnie dla osób, które nie mają możliwości samodzielnego dojazdu do gabinetu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas