Artykuł sponsorowany Badanie okresowe i wstępne dla pracujących przy komputerze. Czy okulista jest konieczny?

Badanie okresowe i wstępne dla pracujących przy komputerze. Czy okulista jest konieczny?

Okresowym i wstępnym badaniom dla medycyny pracy u okulisty muszą poddać się osoby, które w ramach obowiązków służbowych spędzają przed monitorem komputera nie mniej niż połowę czasu pracy. Dzięki badaniom profilaktycznym można określić, czy warunki wykonywania obowiązków działają szkodliwie na wzrok. Co o badaniu oczu mówią przepisy prawa? Jak przebiega badanie okulistyczne dla medycyny pracy? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Co o okresowych badaniach okulistycznych mówią przepisy prawa?

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednią opiekę zdrowotną osobom, które pracują przy komputerze. Stąd konieczność wykonania okulistycznych badań wstępnych i okresowych u osób wykonujących codzienne obowiązki przed monitorem ekranowym przez czas dłuższy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy. W przypadku pracy na pełen etat w wymiarze 40 godzin tygodniowo jest to więc czas dłuższy niż 4 godziny na dobę.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala zdiagnozować, czy taka forma pracy nie wpływa destruktywnie na wzrok pracownika. Ponadto jeśli okulista stwierdzi konieczność stosowania szkieł korekcyjnych, wówczas pracodawca ma je obowiązek zapewnić.

Badanie wstępne z definicji wykonywane jest przed rozpoczęciem pracy. Natomiast badania okresowe należy powtarzać regularnie co kilka lat, w zależności od rodzaju stanowiska. Skierowanie każdorazowo wystawia pracodawca na obowiązującym wzorze.

Jak przebiega okulistyczne badanie dla medycyny pracy?

Lekarz okulista, przeprowadzając badanie wstępne narządu wzroku pacjenta, ocenia szereg parametrów, by stwierdzić, czy dana osoba może zostać dopuszczona do wykonywania obowiązków przy komputerze.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu na temat m.in. dotychczas przebytych chorób, dolegliwości, problemów ze wzrokiem (także u członków najbliższej rodziny) sprawdza ostrość wzroku pacjenta (zarówno bez korekcji jak i szkłach korekcyjnych), konwergencję (zbieżność), stereopsja, przezierność soczewek, stan aparatu ochronnego oraz odcinków przedniego i tylnego obojga oczu.

Badania okresowe nie muszą być tak szczegółowe. Ich zadaniem nie jest bowiem stwierdzenie zdolności danej osoby do pracy przed monitorem ekranowym, lecz zdiagnozowanie czy w wyniku wykonywania codziennych obowiązków służbowych nie doszło do pogorszenia widzenia. Z tej przyczyny bada się wówczas: ostrość wzroku, w posiadanej korekcji okularowej, kondycję aparatu ochronnego oka i przezierność soczewek. Profilaktycznie przeprowadza się jednak badanie oczu w lampie szczelinowej i badanie dna ocznego przy wąskiej źrenicy.W razie potrzeby lekarz kieruje pacjenta na dobór okularów do pracy oraz, w zależności od stwierdzanych nieprawidłowości, na wymagane badania i konsultacje.

Powszechne wykorzystanie komputerów w pracy biurowej, sprawiło, że lekarze z większą dbałością analizują kondycję narządu wzroku. Jeszcze do niedawna badanie okresowe skupiało się na analizie zdolności odczytywania przez pacjenta znaków na tablicy Snellena i sprawdzeniu ruchu gałek ocznych.

Obecnie badania są znacznie bardziej rzetelne. Głównym tego powodem jest możliwy negatywny wpływ pracy przy monitorzea ekranowym na jakość widzenia (w tym tzw. suche oko), wady wzroku, zmiana koniecznej korekcji u pracowników powyżej 40 roku życia oraz, często stwierdzane podczas badania dna oka, podejrzenie chorób oka (np. jaskra, zwyrodnienie plamki) lub ogólnoustrojowych (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze). Nawet więc jeśli pracownik nie kontroluje sam wzroku, wykona to lekarz podczas badania dla medycyny pracy. W razie zauważenia niepokojących zmian przekaże odpowiednie zalecenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas