Artykuł sponsorowany Badanie EKG - na czym polega i kiedy należy je wykonać?

Badanie EKG - na czym polega i kiedy należy je wykonać?

Coraz częściej u Polaków diagnozuje się choroby układu sercowo-naczyniowego czy też choroby serca. Dotyczy to jednak nie tylko osób starszych, ale również dzieci i nastolatków. Bywa, że objawy nie są przy tym wyraźne. To powinno skłonić nie tylko zdiagnozowanych, ale również tych, u których istnieje podejrzenie lub ryzyko chorób serca, do przeprowadzenia odpowiednich badań, w celu kontroli jednego z najważniejszych organów w naszym ciele. Najmniej inwazyjnym i dostarczającym cennych informacji badaniem przeprowadzanym na pacjentach jest EKG, czyli elektrokardiografia.

Czym jest badanie EKG?

EKG stanowi skrót od elektrokardiografii. Jest to metoda badania pracy serca. Wykorzystuje się w tym celu elektrokardiograf, czyli specjalny aparat, rejestrujący prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Za jego pomocą możliwe jest zdiagnozowanie różnych chorób układu krążenia, takich jak arytmia lub niedokrwienie mięśnia sercowego, a także wykrycie zawału serca. 

Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Można je wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim. Pacjent kładzie się na leżance, a jego skóra zostaje odtłuszczona w konkretnych obszarach. Mocowane są tam wówczas elektrody na każdej kończynie. Za ich pomocą elektrokardiograf odbiera sygnały – zjawiska elektryczne w sercu - rejestrowane następnie na papierze w formie tzw. krzywej EKG. Cały proces trwa około 5 minut. Podczas badania nie należy poruszać się ani rozmawiać. Po zakończeniu badania, elektrody zostają odczepione, a wyniki przekazywane są do specjalisty z zakresu kardiologii, takiego jak Weronika Beszter, lek. med. Spec. Pediatrii. Lekarz zinterpretuje wyniki badania i zadecyduje o ewentualnym wdrożeniu leczenia.  

Kiedy zrobić badanie EKG?

EKG służy do diagnostyki chorób serca, jednak każda osoba, która skończyła 40 lat, powinna wykonywać je w ramach okresowych badań. Co więcej, badania elektrokardiografem powinny wykonywać osoby ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego lub z jej podejrzeniem. Jeśli odczuwamy duszności lub ból w klatce piersiowej, ucisk oraz kołatanie serca, należy się zgłosić do lekarza rodzinnego. On wystawi skierowanie na wizytę u kardiologa. Możemy również pójść do lekarza prywatnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas