Artykuł sponsorowany Badania psychotechniczne w Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates”

Badania psychotechniczne w Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates”

Badania psychotechniczne wywołują niepokój u pacjentów, którzy zostali na nie skierowani przez swojego pracodawcę. Są one angażujące i stresujące, ponieważ składają się z kilku etapów, a przez cały czas ich trwania pacjent poddawany jest wnikliwej ocenie psychologów. Negatywny wynik badań psychotechnicznych może zniweczyć plany zawodowe osoby, która się na nie zgłosiła. Lekarz z Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates" wyjaśnia, kto zobowiązany jest do wykonania badań psychotechnicznych.

Badania psychotechniczne – krótka charakterystyka

Jak już wspomniano, badania psychotechniczne składają się z kilku etapów. Na początku pacjent poddawany jest pisemnym testom, które pomagają specjaliście w określeniu jego osobowości. Następnie badany testowany jest przy pomocy specjalistycznej aparatury. Umożliwia ona ocenę poziomu koncentracji i uwagi pacjenta, a także bada jego refleks i inne odruchy. Badanie psychotechniczne kończy się wywiadem psychologicznym.

Celem badań psychotechnicznych jest ustalenie, czy pacjent może wykonywać pracę, która wymaga dużej koncentracji, rozwagi oraz wysoko rozwiniętych zdolności poznawczych i sprawności motorycznej. Psycholog ocenia też dojrzałość emocjonalną  i społeczną pacjenta oraz jego zdolność do podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych.

Kto musi poddać się badaniom psychotechnicznym?

Jak informuje specjalista z Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates” – do wykonania badań psychotechnicznych zobowiązani są:

  • kandydaci na kierowców zawodowych,
  • osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi,
  • kierowcy pojazdów służbowych kategorii B,
  • operatorzy maszyn budowlanych,
  • taksówkarze,
  • instruktorzy nauki jazdy,
  • egzaminatorzy nauki jazdy,
  • osoby pracujące na wysokościach,
  • górnicy.

Co ciekawe, na badania psychotechniczne może zostać skierowany każdy kierowca, który przekroczył dopuszczalną liczbę punktów karnych, lub który stracił prawo jazdy w wyniku jazdy po spożyciu alkoholu i pragnie je odzyskać.

Jak długo ważne są badania psychotechniczne?

Psychotesty zachowują swoją ważność przez pięć lat. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Mianowicie osoby, które ukończyły 60 rok życia, powinny ponawiać badanie co 30 miesięcy. Z kolei kierowcy, którzy odzyskali prawo jazdy po jego wcześniejszej utracie z wymienionych wyżej powodów, nie muszą więcej takiego badania wykonywać, o ile będą stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Dlaczego warto wykonać badanie psychotechniczne w Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates”?

Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates” oferuje krótki czas oczekiwania na wykonanie badania psychotechnicznego oraz szybkie opracowanie wyniku. Dzięki temu kandydat na kierowcę nie musi tracić czasu na czekanie na dokumenty i może błyskawicznie rozpocząć pracę zarobkową. Ponadto placówka wyróżnia się nowoczesnym wyposażeniem i przyjaznym podejściem do każdego pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas