Materiał Partnera Badania noworodka po porodzie

Badania noworodka po porodzie

Chwilę po porodzie niemowlę przechodzi rutynowe badanie wykonane przez lekarza, które ma służyć ocenie stanu dziecka. Tak zwana skala Apgar ocenia kolor skóry dziecka, puls, reakcje na bodźce, napięcie mięśni oraz oddech. Jakie inne badania są przeprowadzane po porodzie? Gdzie znaleźć doświadczonego i zaufanego pediatrę? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w artykule.

Moment, kiedy mama wychodzi z noworodkiem ze szpitala, jest wyczekiwany przez wszystkich domowników. Młodzi rodzice zadają sobie wówczas mnóstwo pytań – czy poradzą sobie z opieką nad niemowlęciem? Kiedy umówić się do pediatry? Jak pielęgnować dziecko?

Wizyta u pediatry

Jeśli maluch jest zdrowy, pierwsza wizyta powinna odbyć się w pierwszych czterech tygodniach życia, a następna po szóstym tygodniu. Natomiast następne dwie co sześć tygodni. Oczywiście kolejne wizyty uzależnione są od stanu zdrowia naszej latorośli. Pamiętajmy, żeby wybrać lekarza, który cieszy się zaufaniem wśród rodziców jak pediatra Marek Radzki z Warszawy. Lekarz nie tylko dokładnie zbada pociechę, ale także odpowie na wszystkie pytania przejętych rodziców. Dlatego przed wizytą warto spisać wszystkie pytania na kartce. W trakcie pierwszej wizyty lekarz pyta między innymi o częstotliwość karmienia dziecka i o ewentualne trudności z nim związane. Przeprowadzane jest także ogólne badanie noworodka z oceną przyrostu masy ciała niemowlęcia po wypisie ze szpitala. Pediatra bada również stawy biodrowe maluszka, informuje o konieczności szczepień obowiązkowych oraz zalecanych szczepieniach dodatkowych.

Co zabrać do lekarza?

Udając się na wizytę do pediatry, pamiętajmy o książeczce zdrowia malucha oraz o tetrowej pieluszce, na której można położyć dziecko w trakcie badania. Przyda się także niewielki kocyk, którym okryjemy rozebranego malucha, jeśli zajdzie taka potrzeba. Weźmy ze sobą również pieluchy, chusteczki i produkty, które są potrzebne przy przewijaniu. Warto zabrać ze sobą także ubranko na  zmianę. Podczas wizyty pamiętajmy, że nasze zdenerwowanie udziela się maluchowi, dlatego zachowajmy spokój. Postawmy także na ubranka, które są łatwe do zdejmowania i ubierania. Ważne również, żeby wybrać pediatrę, który ma nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale także odpowiednie podejście do małych pacjentów.

Ocena noworodka w pierwszych dniach życia oraz regularne wizyty pediatryczne są bardzo ważne, dlatego wybierając pediatrę, kierujmy się jego fachowością, doświadczeniem i życzliwością.

Opracowanie:

Marek Radzki Usługi lekarskie w zakresie pediatrii

Warszawa , Emilii Plater 25lok lok. 4

Podziel się