Materiał Partnera Badania laboratoryjne konieczne w I trymestrze ciąży

Badania laboratoryjne konieczne w I trymestrze ciąży

Dwie kreski na teście ciążowym to dla wielu par niezwykła radość, ale i początek lęku od zdrowie dziecka. Jakie badania laboratoryjne badania należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży, żeby zadbać o zdrowie przyszłej mamy i dziecka? Podpowiadają specjaliści.

Grupa krwi

Pierwszym badaniem, które jest niezwykle ważne, choć nie jest bezpośrednio związane ze stanem zdrowia matki, jest oznaczenie i potwierdzenie grupy krwi. Grupa krwi powinna zostać wpisana przez położną w kartę ciąży i dobrze, żeby ten dokument pacjentka nosiła przy sobie. Kolejnym badaniem związanym bezpośrednio z grupą krwi matki jest oznaczenie odczynu Coombsa, czyli sprawdzenie czy w organizmie matki nie znajdują się przeciwciała, które mogą atakować dziecko. Jest to sprawdzenie ryzyka tzw. konfliktu serologicznego. Stan współczesnego położnictwa pozwala na to, żeby skutecznie leczyć skutki konfliktu.

Badanie glukozy na czczo

Wprawdzie typowa cukrzyca ciążowa rozwija się w II trymestrze ciąży, ale już na jej początku należy sprawdzić czy przyszła mama nie ma problemów z gospodarką cukrami w organizmie. W tym celu kieruje się pacjentkę na test oznaczenia glukozy na czczo. Warto pamiętać, że zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, normy cukru we krwi dla kobiet w ciąży zostały obniżone i są inne niż te, które obowiązują resztę populacji. Glukoza na czczo u kobiety spodziewającej się dziecka nie powinna przekraczać 92 mg/dl. Jeśli wartości będą wyższe, to pacjentka zostanie skierowana do poradni diabetologicznej i przez całą ciążę pozostanie pod jej opieką.

Różyczka i toksoplazmoza

Kolejna grupa badań laboratoryjnych, które kobieta spodziewająca się dziecka koniecznie powinna wykonać w I trymestrze ciąży, to badani w kierunku zakażeń patogenami. Lekarz prowadzący zleci pacjentce wykonanie badań krwi w kierunku różyczki i toksoplazmozy. Obydwa badania wykonuje się niejako podwójnie, oznaczając przeciwciała IgM oraz IgG. Jak tłumaczą specjaliści z Novum Laboratorium analitycznego, zajmującego się badaniami krwi, przeciwciała IgM są obecne w organizmie w ostrym stadium infekcji. Jeśli zostaną wykryte konieczne jest podjęcie leczenie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli w surowicy krwi matki zostaną wykryte przeciwciała IgG. Oznaczają one, że infekcja została przebyta dawno temu i została nabyta odporność. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ nie ma ryzyka ponownego zakażenia i płód jest bezpieczny.

Pozostałe badania bezpieczeństwa

Pozostałe badania, jakie powinny zostać wykonane w I trymestrze ciąży, to badania w kierunku zakażenia wirusem HIV, HCV i HBS. Wszystkie trzy badania polegają na pobraniu krwi i oznaczeniu przeciwciał w kierunku zakażenia wirusami; niedoboru immunologicznego oraz żółtaczki typu B i C. Ponadto, pacjentka zostanie skierowana na badanie, które nazywa się VDRL. Jest to badanie w kierunku kiły. Choroby w dzisiejszych czasach rzadkiej, ale jednak występującej. Badania wirusologiczne, które zlecane są matce mają na celu wykluczenie zakażeń, a jeśli zostaną one potwierdzone wdrożenie odpowiedniego leczenia, które ma na celu doprowadzenie do szczęśliwego rozwiązania. 

Opracowanie:

Novum Laboratorium analityczne

Jastrzębie-Zdrój , Beskidzka 137

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas