Artykuł sponsorowany Badania kierowców zawodowych u lekarza medycyny pracy

Badania kierowców zawodowych u lekarza medycyny pracy

Każdy, kto chce zostać kierowcą, musi przejść odpowiednie badania. Zakres badań uzależniony jest od tego czy będziemy kierować samochodem na użytek własny, czy chcemy zostać zawodowym kierowcą. W drugim przypadku będzie konieczne wykonanie większej ilości badań niż, musiałby to zrobić zwykły kierowca. Najpierw ze skierowaniem z firmy, dla której będziemy pracować, trzeba udać się do lekarza medycyny pracy.

Jakie badania dla kierowców wykonuje się u lekarza medycyny pracy?

Zawodowi kierowcy przewożą ludzi lub towary. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami określa kryteria zdrowotne, jakie musi spełniać zawodowy kierowca. W gabinecie lekarza medycyny pracy pacjent odpowiada na pytania związane ze stanem jego zdrowia, chorobami, które przebył lub na które choruje obecnie. Lekarz musi także wiedzieć, jakie leki pacjent przyjmuje na stałe. Następnie lekarz medycyny pracy zleca osobie ubiegającej się o stanowisko kierowcy zawodowego przede wszystkim badania:

  • okulistyczne,
  • neurologiczne,
  • kardiologiczne
  • diabetologiczne.

Poza tymi badaniami lekarz medycyny pracy Barbara Foksa-Wojtaszczyk ISPL, zleca również inne badania kierowców, takie jak badania słuchu i narządów równowagi. Dodatkowo każda osoba, która chce pracować jako zawodowy kierowca, musi przejść badania, które wykażą czy jest uzależniona od alkoholu lub ma tendencje do jego nadmiernego spożywania. Zawodowy kierowca musi być osobą wolną od uzależnień od substancji psychoaktywnych i dlatego dostaje skierowania również na takie badania. Po wykonaniu potrzebnych badań otrzymuje orzeczenie lekarskie zezwalające na wykonywanie tego zawodu na okres 5 lat. Po tym czasie znów musi wykonać badania okresowe. Osoby, które ukończyły 60 rok życia muszą takie badania wykonywać co 2,5 roku.

Co konkretnie się bada?

Jak każda grupa pracowników, również zawodowi kierowcy muszą wykonywać badania wstępne i badania okresowe. Osoba, która rozpoczyna pracę w zawodzie kierowcy zawodowego, musi wykonać szereg różnych badań:

  • ogólne- u lekarza internisty- określi on ogólny stan zdrowia i kondycję pacjenta,
  • neurologiczne- neurolog określa czy koordynacja ruchowa danej osoby jest wystarczająca do wykonywania zawodu kierowcy,
  • okulistyczne- zawodowy kierowca musi mieć bardzo dobry wzrok-okulista wykona szczegółowe badania narządu wzroku,
  • dodatkowe- które pomogą jeszcze dokładniej określić stan pacjenta — zaliczają się do nich badania poziomu glukozy we krwi, badania audiometryczne, EKG, badanie moczu czy USG jamy brzusznej.

Każdy zawodowy kierowca musi być w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Praca kierowcy wiąże się z ogromnym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Dlatego lekarze medycyny pracy zlecają szereg kompleksowych badań, które dadzą im pełen obraz zdrowia pacjenta, przed wypisaniem orzeczenia lekarskiego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas