Materiał Partnera Badania dla kierowców

Badania dla kierowców

Każdego roku kierowcy tirów, czy samochodów dostawczych muszą przechodzić kontrolne badania lekarskie. Do wyspecjalizowanych specjalistów zgłaszają się również tysiące przyszłych kierowców, ubiegających się o uzyskanie prawa jazdy. Dla nich wnikliwe analizy stanu zdrowia są bardzo ważne. Bez nich nie można bowiem założyć tak zwanego Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Co należy zabrać ze sobą na wizytę lekarską?

Oprócz dokumentu tożsamości osoba ubiegająca się o prawo jazdy, powinna na kontrolę lekarską zabrać swoją dokumentację medyczną. Mowa o osobach, które chorują przewlekle, na różne schorzenia. Wtedy należy wypełnić m.in. kartę konsultacji diabetologicznych, karty konsultacji neurologicznych, czy nawet orzeczenia o częściowej niepełnosprawności. Pacjenci korzystający z okularów i soczewek oraz aparatów słuchowych, również powinni zabrać je ze sobą, niezależnie od zakresu swoich wad wrodzonych/nabytych. Badanie będzie wtedy uwzględniało zarówno sprawdzenie reakcji bez tychże przyrządów, jak i z nimi.

Zakres badania dla kierowców

Wbrew pozorom badania dla kierowców są bardzo złożone. Lekarz prowadzący sprawdza stan narządu wzroku i słuchu, prawidłowość utrzymywania równowagi i układu ruchowego, czy też oddechu pacjenta. Określana jest również czynność nerek, występowanie cukrzycy, badanie obturacyjne bezdechu podczas snu, czy nawet objawów uzależnienia od alkoholu lub innych środków odurzających. Bardzo ważne jest również poinformowania lekarza o przyjmowanych farmaceutykach, wiele z nich wpływa bowiem na zdolność kierowania pojazdami. Szczególnie mowa o lekach psychotropowych z grupy benzodiazepin, które przyjmuje się przy takich schorzeniach, jak nerwica, depresja, czy zaburzenia osobowości. Istotną częścią badania dla kierowców, jest również określanie stanu psychicznego pacjentów. Wysokimi kwalifikacjami analiz lekarskich w związku z uprawieniami do kierowania pojazdami, wyróżniają się lekarze zrzeszający się w Centrum Medycznym Med-Expert – ośrodek zlokalizowany jest w Warszawie-Praga!

Zlecenie badań specjalistycznych

Wielokrotnie pacjenci – zwłaszcza młodzi – którzy rzadko kontrolują swój stan zdrowia w gabinetach lekarskich, są zmuszeni przejść badania specjalistyczne. Mowa między innymi o EKG, diagnostyce wad wzroku, czy analizach kardiologicznych. Przyszli kierowcy pojazdów kategorii C i D, bardzo często są wysyłani przez swoich pracodawców również na badania dla kierowców z tak zwaną psychotechniką. Określa ona między innymi podatność na stres, czy pozwala przewidzieć zachowania pacjenta podczas różnych sytuacji drogowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas