Artykuł sponsorowany Alkoholizm – jak wygląda choroba i jak ją leczyć?

Alkoholizm – jak wygląda choroba i jak ją leczyć?

Alkoholizm to choroba, która dopada osoby z każdego środowiska – o niskim, średnim czy wysokim statusie materialnym. Na alkoholizm cierpią osoby z miast i wsi, pracujące i bezrobotne, wykształcone i niewykształcone. Jak więc widać, to uzależnienie nie oszczędza nikogo i warto wiedzieć, kiedy problem z nadużywaniem alkoholu staje się poważną chorobą. Jednym z najlepszych sposobów na leczenie uzależnienia jest terapia alkoholizmu i odwyk.

Alkoholizm to choroba

Alkoholizm to choroba o charakterze psychosomatycznym, z tego względu terapia odwykowa i pomoc psychologiczna są kluczowe w leczeniu tego uzależnienia. Mimo świadomości o istocie problemu i wyrządzonym bliskim smutku alkoholik nie jest w stanie przestać pić. Ta informacja również wskazuje na to, że terapia alkoholizmu nie dotyczy tylko samego uzależnionego, ale także jego bliskich, którzy powinni okazywać wsparcie i zrozumienie dla chorego. Alkoholizm jest uzależnieniem, które zalicza się do uzależnień z grupy psychicznych i fizjologicznych. Często ma formę choroby przewlekłej, która prowadzi do śmierci. Choremu towarzyszy najczęściej smutek, stres, osamotnienie, a nawet skłonności do przemocy.

Leczenie alkoholizmu

Problem w zrozumieniu mechanizmów działania alkoholizmu polega na tym, że wielu osobom trudno zrozumieć, iż jest to choroba, a nie tylko czyjś wybór. Tego rodzaju myślenie prowadzi często do izolacji chorego i doprowadza do pogłębienia się choroby. Leczenie alkoholizmu jest dobrowolne i tylko w szczególnych przypadkach może je nakazać sąd. Specjalista z firmy Usługi Psychoedukacyjne Logos tłumaczy, że pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest akceptacja choroby i świadome postępowanie w kierunku wyleczenia. Druga kwestia to terapia odwykowa, w której trakcie pacjent musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przestać pić. Celem terapii jest zmiana przyzwyczajeń, a także znalezienie czegoś, co wypełni życie chorego pozytywną energią i pozwoli na wartościowe spędzanie czasu wolnego. Pracę nad wyjściem z nałogu podzielić można na następujące etapy:

  • diagnoza i akceptacja choroby,
  • identyfikacja przyczyn uzależnienia i leczenie ich,
  • terapia u psychologa,
  • współpraca z rodziną i bliskim otoczeniem,
  • programy środowiskowe,
  • dla potrzebujących – wsparcie socjalne.

Warto zaznaczyć, że procesowi zdrowienia towarzyszy fizyczne odtruwanie, które ma złagodzić skutki odstawienia. Organizm, który przyzwyczajony jest do obecności etanolu i innych substancji alkoholowych, nagle zostaje ich pozbawiony, a objawy tego odstawienia mogą skutecznie utrudnić proces odwyku i zniechęcić chorego do podjęcia leczenia.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas