Materiał Partnera 4 badania ginekologiczne, które powinnaś robić systematycznie

4 badania ginekologiczne, które powinnaś robić systematycznie

Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje duże szanse na jej skuteczne wyleczenie. Ta zasada dotyczy również problemów ginekologicznych. Każda kobieta powinna systematycznie chodzić do ginekologa, nawet jeśli nie odczuwa żadnych dolegliwości. Dzięki specjalistycznym badaniom lekarz może szybko wyłapać nieprawidłowości i zalecić odpowiednie leczenie. Poznaj badania ginekologiczne, które warto robić systematycznie w trosce o swoje zdrowie.

Badanie nr 1: Podstawowe badanie ginekologiczne

Badanie to polega na sprawdzeniu zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Lekarz ogląda srom i okolice krocza, następnie sprawdza palcami sklepienie pochwy, szyjkę macicy i jej ujście. Drugą ręką sprawdza z zewnątrz położenie macicy, jej wielkość i konsystencję. Podczas badania lekarz zwraca uwagę na wygląd, ewentualne zmiany i bolesność. Aby poczuć się komfortowo podczas badania, wcześniej należy opróżnić pęcherz moczowy.

Badanie powinno się wykonywać raz do roku, chyba że lekarz zaleci częściej.

Badanie nr 2: Cytologia

Cytologia to badanie, które ma na celu wykrycie nieprawidłowości szyjki macicy. Do tych nieprawidłowości można zaliczyć stany zapalny, stany przednowotworowe i nowotworowe (szyjki macicy, trzonu macicy, jajnika).

Badanie najlepiej wykonać raz do roku, choć NFZ zaleca raz na trzy lata, o ile poprzednie wyniki były prawidłowe. Cytologia jest bezbolesna - specjalną szczoteczką pobiera się komórki z szyjki macicy, a następnie taki wymaz bada się pod mikroskopem.

Badanie nr 3: USG ginekologiczne

To badanie pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie macicy, jajowodów i jajników, takie jak torbiele, guzy, mięśniaki, nieprawidłowości naczyń krwionośnych, wady anatomiczne narządów płciowych.

Każdy dobry gabinet ginekologiczny, taki jak Jerzy Kozerski lek. ginekolog Urszula Kozerska lek. medycyny pracy, powinien posiadać aparaturę do USG. Badanie jest bardzo krótkie (trwa około dziesięciu minut) i jest bezbolesne. USG ginekologiczne powinno się wykonywać raz na półtora roku, chyba że lekarz zaleci częściej.

Badanie nr 4: Badanie piersi

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących w Polsce kobiecych nowotworów złośliwych. Aby wykryć chorobę we wczesnym stadium, należy regularnie badać piersi. Można to zrobić poprzez mammografię (badanie rentgenowskie), USG i palpacyjnie.

Pierwsze badanie jest skierowane do kobiet w wieku 50-69 lat. USG jest zalecane kobietom między 20 a 40 rokiem życia, a także paniom po 40 roku życia (USG pokazuje zmiany, których nie wykaże mammografia). Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. USG warto wykonać raz na rok, natomiast badanie palpacyjne - raz na miesiąc.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas