Materiał Partnera Żwirek dla kota. Jego rola i znaczenie

Żwirek dla kota. Jego rola i znaczenie

Żwirek jak i kuweta to nieodłączny zestaw posiadaczy kotów, szczególnie futrzaków przebywających w mieszkaniach. Żwirek ułatwia codzienną higienę naszego kociaka oraz sprawia, że sprzątanie po nim staje się dużo łatwiejsze. Sklepowe półki uginają się pod opakowaniami różnych rodzajów żwirków dla kotów. Różnią się one miedzy sobą rodzajem, grubością oraz właściwościami. Jaka jest rola żwirku i jaki z nich jest najlepszy?

Jakie zadanie spełnia żwirek dla kota?

Dobrze dopasowany żwirek dla naszego kota z pewnością ułatwi mu codzienną higienę. Żwirek to produkt bezpieczny w użyciu i wygodny zarówno dla pupila jak i jego właściciela, gdyż sprawia, że sprzątanie po kotach staje się znacznie łatwiejsze, a zajmowanie się nimi jest dużo przyjemniejsze. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej higieniczne niż wypełnianie kuwety piaskiem czy trocinami, które nie mają właściwości antybakteryjnych, a kuweta wymaga wówczas częstego opróżniania oraz czyszczenia. Zwykły piasek również w ogóle nie pochłania zapachów, co oznacza, ze po każdym użyciu trzeba go wymieniać na nowy. Jak dobrze wiemy, koty są czyściochami, dlatego nie będą chciały korzystać z brudnej kuwety i poszukają sobie innego czystego miejsca na załatwianie swoich potrzeb.

Żwirek higieniczny dla kota dobrze pochłania zapach oraz pozwala na usuwanie tylko zużytej części żwirku a nie całej zawartości. Nie przykleja się do łapek, a co za tym idzie, nie roznosi się po mieszkaniu. Niektóre rodzaje żwirku możemy usunąć w toalecie – zauważa nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Doggy Food oferujący duży wybór żwirków oraz karm.

Specjalne właściwości żwirków hamują również rozwój bakterii oraz sprawiają, że kuweta będzie stale sucha i czysta.

Żwirek dla kota – jego rodzaje

Żwirki możemy podzielić na kilka podstawowych grup. Na rynku dostępne są obecnie żwirki:

  • Bentonitowe

Wyglądem przypominają jasny żwirek. W połączeniu z kocim moczem formują grudki wielkości małego jabłka, dzięki czemu w prosty i szybki sposób możemy usunąć zużytą część żwirku. Żwirek bentonitowy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród posiadaczy futrzaków, gdyż dobrze pochłania zapachy, ma silne właściwości zbrylające oraz możemy go kupić w przystępnej cenie. Niestety nie można go spłukiwać w toalecie.

  • Drewniane

Wykonane są z drewna a wyglądem przypominają trociny. Zaletą tego żwirku jest wydajność oraz wysokie pochłanianie zapachu. Żwirek zbryla się podobnie jak żwirek bentonitowy, dzięki czemu łatwo możemy oddzielić żwirek zużyty od czystego. Produkt ten dostępny jest również w formie niezbrylającej. Niewątpliwym plusem jest to, że żwirek jest w pełni ekologiczny i możemy spłukiwać go w toalecie, co jest bardzo wygodne.

  • Silikonowe

Składają się z dużych granulek krzemianu sodu. Struktura granulek ma właściwości wchłaniana wilgoci. Żwirek sylikonowy dla kota ma postać przezroczystych kryształków przypominających z wyglądu potłuczone szkło. Ma świetne właściwości wchłaniające oraz maskujące brzydkie zapachy. Jego waga jest dużo większa niż pozostałych żwirków, co powoduje, że koty nie roznoszą go po mieszkaniu. Minusem może być stosunkowo wysoka cena.

  • Sepiolitowe

Najczęściej występują w wersji bezzapachowej, jednak mogą być również nasączone aromatami, np. aloesowym lub lawendowym. Mają postać ziarenek, których niestety nie możemy wyrzucać do toalety.

Podziel się