Artykuł sponsorowany Znaczenie regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym

Znaczenie regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym

Profilaktyka zdrowia zarówno u zwierząt, jak i ich właścicieli nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. A szkoda, bo jak wszyscy wiemy dużo łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym pozwolą nam dłużej cieszyć się towarzystwem naszych pupili, a przede wszystkim pomogą uniknąć wielu nieprzyjemności.

Pierwszą wizytę psa czy kota u lekarza weterynarii należy odbyć już w momencie, gdy zwierzę ma kilka tygodni – podpowiada specjalista Zakładu Weterynaryjnego Witold Janeczek. Jest to bardzo ważny moment nie tylko dla oceny stanu zdrowia i prawidłowości w rozwoju szczenięcia czy kociątka, ale też doskonała okazja do oswajania czworonoga z gabinetem, który przyjdzie mu odwiedzać jeszcze nie raz. Zwierzę odbywające swoją pierwszą kontrolę na etapie socjalizacji, będzie lepiej znosić późniejsze wizyty związane z dorocznymi szczepieniami.

Regularne odrobaczanie

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowia zwierząt domowych jest odrobaczanie. Po pierwszym odrobaczaniu, które powinno odbyć się około 5. tygodnia życia psa czy kota, należy przeprowadzić 2 kolejne w odstępach 2-tygodniowych. Do ukończenia 6. miesiąca nasz pupil powinien być odrobaczany raz w miesiącu, a później kwartalnie. W przypadku kotów wychodzących zabieg powinno się powtarzać przynajmniej raz na 2 miesiące.

Dlaczego odrobaczanie jest ważne?

Pasożyty żerujące na zwierzętach domowych są niebezpieczne, ponieważ odbierają swojemu żywicielowi przyjmowane z pokarmem składniki odżywcze. W ten sposób wpływają negatywnie na rozwój niedojrzałych zwierzaków, a nawet u starszych mogą wywoływać choroby związane z niedoborami witamin i mikroelementów. Dodatkowo, pasożyty te mogą wydzielać toksyczne substancje, które dosłownie trują czworonoga od wewnątrz, a także powodować występowanie alergii.

Zdrowe zęby czworonoga, czyli periodontologia

Lekarz weterynarii może przeprowadzać też zabiegi typowo pielęgnacyjne, jak np. przycinanie zbyt długich pazurków, albo – co wymaga dużo większej specjalizacji – dbać o profilaktykę jamy ustnej psa czy kota. Profilaktyka i leczenie chorób przyzębia oraz błony śluzowej to periodontologia. Praktycy tej specjalizacji stomatologii weterynaryjnej potrafią skutecznie leczyć stany zapalne i inne schorzenia wewnątrz jamy ustnej zwierzęcia, a także wykonywać zabiegi zapobiegające tym chorobom (usuwanie kamienia, fluoryzacja) - wyjaśnia ekspert wrocławskiego Zakładu Weterynaryjnego Witold Janeczek.

Badania krwi psów i kotów 

Badania krwi nie należą do procedur wykonywanych standardowo, jednak należy koniecznie zgłosić się w tym celu do lekarza weterynarii, jeśli nasz pupil wykazuje jakiekolwiek zmiany w zachowaniu i bezwzględnie w przypadku, gdy zauważymy osłabienie apetytu. Cyklicznie, raz do roku powinniśmy wykonywać morfologię u psów starszych, czyli tych po ukończeniu 8 roku życia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas