Materiał Partnera Zasady prawidłowej diety psów

Zasady prawidłowej diety psów

Czym powinienem karmić swojego psa? Co będzie dla niego najlepsze? Takie pytania zadaje sobie wielu właścicieli psów. Jednak podobnie jak u ludzi – każde zwierzę może mieć inne upodobania i preferencje. Czy istnieją zasady określające prawidłową dietę czworonoga?

Prawidłowa dieta, czyli jaka?

Na początku warto zaznaczyć, że dieta ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne psa, jak i jego samopoczucie. Zaleca się, aby dorosłe zwierzę jadło w stałych porach, minimum 2 razy dziennie i nie dłużej niż 20 minut (w przypadku pozostawionego jedzenia trzeba zabrać miskę i podać ją ponownie po jakimś czasie lub w porze kolejnego karmienia). Ciągły dostęp do pokarmu może przyczynić się do otyłości zwierzęcia. Należy dodać także, by nie podawać posiłku bezpośrednio przed i po wysiłku fizycznym. Ponadto pies powinien mieć stały dostęp do czystej, świeżej i przegotowanej wody, która jest niezbędnym składnikiem w prawidłowym żywieniu.

Jak ustalić zasady diety?

Ustalając zasady prawidłowej diety psów, warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • waga, wiek, rasa, wielkość psa;
  • skłonności do alergii;
  • stan fizjologiczny psa (np. rekonwalescencja po zabiegu);
  • częstotliwość zachorowań;
  • wymagania energetyczne;
  • zaspokojenie potrzeb psa – bez zbędnego korzystania z dostępnych farmaceutyków (np. dodane do miski oleje roślinne, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, pomogą polepszyć kondycję sierści i pozytywnie wpłyną na pracę mózgu).

Sposoby żywienia

Rynek smakołyków dla psów ma bardzo szeroki asortyment. Wśród możliwych sposobów żywienia, warto wymienić:

  • karmę gotową (do wyboru: mokra lub sucha) – ważne, aby była dobrej jakości (zaleca się sprawdzanie składu i daty przydatności); powinna być dobrze zbilansowana;
  • BARF – dieta, której podstawowym składnikiem są: surowe mięso i kości (źródło wapnia i witamin);
  • jedzenie gotowane – zawierające mięso oraz dodatki (wypełniacze, np. kasze i warzywa);
  • dieta mieszana – podawanie urozmaiconego pożywienia, co zapewnia optymalny rozwój psa i przyzwyczaja go do różnych pokarmów; jednak ten rodzaj diety należy odpowiednio zbilansować i przestrzegać odpowiednich proporcji.

Jedzenie, jakie podajemy psu, powinno być przede wszystkim świeże, ciepłe i urozmaicone. Warto pamiętać o tym, by nie przekarmiać psa, bo może mieć to dla niego negatywne konsekwencje w przyszłości. Aby dobrać odpowiednią dietę dla naszego pupila, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista Przychodni Weterynaryjnej Chiron: współpracujemy z cenionymi specjalistami, dzięki czemu w pełni możemy zadbać o zdrowie i kondycję Państwa zwierząt. W ramach działań profilaktycznych oferujemy porady z zakresu dietetyki – dobór karmy odpowiedniej dla Twojego pupila

Podziel się