Artykuł sponsorowany Zabiegi chirurgiczne układu rozrodczego i moczowego zwierząt

Zabiegi chirurgiczne układu rozrodczego i moczowego zwierząt

Zauważasz, że Twoje zwierzę źle się czuje? Podejrzewasz schorzenia układu moczowego lub rozrodczego? Poznaj sposoby leczenia typowych dolegliwości i miej pewność, że na złe samopoczucie Twojego zwierzęcia szybko minie.

Chore zwierzę potrzebuje pomocy medycznej w takim samym stopniu, jak człowiek. Udając się na specjalistyczną poradę weterynaryjną w przypadku zdiagnozowania schorzenia wymagającego inwazyjnej ingerencji, zaleca się przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych w specjalistycznych klinikach.

Jakie zabiegi są wykonywane w układzie rozrodczym zwierząt?

Jak pokazuje praktyka weterynaryjna, każdego miesiąca wykonuje się minimum kilka sterylizacji i kastracji. Powszechnie przeprowadza się leczenie cystotomii, ropomacicza, wnętrostwa, a także wszywanie cewki moczowej.

Z układem rozrodczym wiążą się oczywiście porody, a w tym konieczność wykonania cięcia cesarskiego. W dużej mierze problem ten dotyka psów ras brachycefalicznych, których płody charakteryzują się nieproporcjonalnie dużymi główkami.

Kolejną grupą zabiegów chirurgicznych jest sterylizacja oraz kastracja. W klinice Rehawet w Pile lekarze wykorzystują jedynie małoinwazyjne techniki operacyjne, w tym małe cięcie zapępkowe, w ramach którego za pomocą specjalistycznych narzędzi usuwa macicę wraz z jajnikami. Dzięki temu usprawnia się proces gojenia, a samo zwierzę jest mniej narażone na ból pooperacyjny i ewentualne powikłania.

Najczęstsze zabiegi wykonywane przez chirurga

W przypadku działań w obrębie układu moczowego zwierząt chirurg najczęściej spotyka się z problemem kamicy pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Zabieg ten z powodzeniem wykonuje się zarówno u psów, jak i kotów, przy czym w przypadku samców u obu tych gatunków, procedura ta jest nieco trudniejsza. Ma to związek z niewielkimi rozmiarami narządów u tych zwierząt.

Zdarza się, że zachodzi konieczność wykonania ektopii moczowodu, usunięcia kamicy nerkowej lub moczowodowej. Ektopia jest wadą rozwojową. W takim przypadku ujście moczowodu jest patofizjologiczne i omija pęcherz moczowy. Najczęściej schorzenie to rozpoznaje się u szczeniaków, które w nowym domu nie są w stanie zaspokajać swoich potrzeb fizjologicznych w konkretnym miejscu, a robią to bezwiednie wszędzie tam, gdzie się aktualnie znajdują.

Choroby układu moczowego i rozrodczego są częste. Jak pokazuje praktyka, lekarze weterynarii najczęściej zajmują się porodami, sterylizacją, kastracją oraz usuwaniem kamicy. Jeżeli istnieje podejrzenie zagrożenia życia i zdrowia zwierzęcia, należy udać się na konsultację ze specjalistą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas