Materiał Partnera W jaki sposób przygotować zwierzęta do wyjścia na pastwisko?

W jaki sposób przygotować zwierzęta do wyjścia na pastwisko?

W sezonie pastwiskowym krowy mają szansę na ruch na świeżym powietrzu i korzystanie z promieni słonecznych. To wspaniały czas zarówno dla zwierząt, jak i dla hodowców, którzy mogą czerpać liczne korzyści z takiego stanu rzeczy. Pastwisko jest źródłem świeżej paszy przez ponad pół roku, więc dobrze jest odpowiednio przygotować się do tego okresu w roku. Jak to zrobić?

Po co ogrodzone pastwisko?

Wypasanie krów na pastwisku ma bardzo duży wpływ na ogólny dobrostan zwierząt oraz na zyski samego hodowcy. Przebywanie na łące daje zwierzętom poczucie wolności, umożliwia swobodne poruszanie się oraz wpływa na ich zdrowie i stan emocjonalny.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Borys:

Nie będzie przesadą, jeśli uzna się, że ogrodzone pastwiska wpływają pośrednio na jakość produkowanego mleka i wydajność zwierzęcia. Szczególnie w sezonie pastwiskowym zwierzęta powinny korzystać z dobrodziejstw łąk.

W ten sposób krowy przyzwyczajają się stopniowo do warunków panujących na zewnątrz, a więc do świeżego powierza, naturalnego światła oraz do zupełnie nowej temperatury (w porównaniu z tą panującą w oborze).

Metoda małych kroków

Wypuszczanie zwierząt na pastwisko powinno być poprzedzone krótkimi spacerami. Wystarczy godzina lub dwie. W przeciwnym wypadku „rzucą się” one na świeżą, wiosenną trawę, co może skutkować licznymi problemami trawiennymi, a w najgorszym wypadku – długotrwałymi dolegliwościami zdrowotnymi. Mikroflora żwacza musi mieć czas, by przestawić się na zupełnie inny skład pokarmu.

Żywienie a pastwisko

Przed wypuszczeniem na ogrodzone pastwisko trzeba przystosować zwierzęta do zupełnie nowych nawyków żywieniowych. Proces adaptacyjny może trwać około 2 tygodnie. W tym czasie w organizmie krowy wytwarza się nowa mikroflora. Zasada jest prosta: im więcej czasu zwierzę spędza na pastwisku, tym mniej stołu paszowego.

Przed pierwszym wyprowadzeniem na pastwisko wskazane jest, by wprowadzić do standardowej dawki pokarmowej siano lub słomę. Stopniowe przyzwyczajanie do zielonki ogranicza ryzyko wystąpienia problemów pokarmowych. Trzeba pamiętać o tym, że zielenina zewnętrzna zawiera bardzo dużą ilość białka i niewielką ilość włókna. Ważne jest również redukowanie i modyfikowanie dawki pokarmowej, którą zwierzęta otrzymują po powrocie do obory z pastwiska.

Pastwisko a kwestie zdrowotne

Gdy już wyprowadzisz zwierzęta na pastwisko, bardzo ważne jest to, by pamiętać o regularnym odrobaczaniu. Szczególnie w sezonie wiosennym krowy na pastwisku są narażone na różne choroby pasożytnicze.

Równie istotna jest kontrola stanu racic. Niedoleczone stany zapalne lub uszkodzenia rogu sprawiają zwierzęciu ból i sprawiają, że nie jest ono w stanie produkować dużej ilości mleka. Takie zwierzę niechętnie pobiera na pastwisku świeżą trawę, a raczej odpoczywa. Tak więc jeszcze przed wypuszczeniem na ogrodzone pastwisko należy wyleczyć wszelkiego rodzaju niepokojące stany chorobowe.

Podziel się