Materiał Partnera W jaki sposób dbać o szczeniaka?

W jaki sposób dbać o szczeniaka?

Pierwsze miesiące życia małego pieska są bardzo ważne. Trzeba zadbać o malucha z wyjątkową troską. Ma to związek z późniejszym życiem zwierzęcia. Wpłynie to na jego kondycję w okresie, kiedy będzie już dorosłym psem. Dlatego też warto dowiedzieć się, co jest ważne w początkowej fazie opieki nad szczeniakiem. Dzięki temu uda nam się osiągnąć profity w kolejnych latach.

Na początku zasadnicze znaczenie ma opieka mamy i przychodni weterynaryjnej

Tak jak w przypadku każdego malucha na początku najważniejsze znaczenie ma opieka matki. Dużą pomocą jest także przychodnia weterynaryjna. Szczeniak musi czuć się bezpiecznie, a najlepszym sposobem jest ciepło matki i jej mleko. Maluch powinien przebywać z rodzeństwem. Dzięki temu będzie umieć reagować na inne psy w przyszłości. Po czterech tygodniach trzeba się udać do weterynarza, który zadba o to, żeby psy nie miały pasożytów. Szósty tydzień życia to czas, w którym przeprowadza się szczepienie przeciwko na takie choroby jak nosówka, czy też parwowiroza. Kolejne terminy szczepień ustalane są w sposób indywidualny. Gdy piesek osiąga 7 bądź 8 tydzień życia może trafić do nowych opiekunów - zauważa specjalista reprezentujący przychodnię weterynaryjną Eskander prowadzoną przez Małgorzatę Atanowską.

Jak powinna wyglądać dieta szczeniąt?

Czwarty tydzień życia to idealny okres, aby przyzwyczajać psa do przyjmowania stałych pokarmów. Warto do tego celu wykorzystywać zmiękczoną suchą karmę. Trzeba zadbać o temperaturę pokojową posiłków, które powinny być podawane w stałych porach. Należy je także dostosować do wagi psa. Konieczna jest obecność makro i mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. W należy podawać szczeniętom krowiego mleka, gdyż zawiera dużo laktozy.

Wychowanie szczeniaka

Zasadniczym aspektem jest także wychowanie. Opieka mamy jest bardzo ważna, jednakże trzeba także zapewnić zwierzęciu dużo zabawy i kontakt z człowiekiem. W taki sposób rodzi się zaufanie. Czynniki takie jak cierpliwość, wyrozumiałość, a także spokój pomogą wychować dobrego i zrównoważonego psa. Gdy minie dwa tygodnie od cyklu szczepień można przystąpić do wdrożenia planu związanego z nauką czystości na dworze. Duże rezultaty osiągamy, gdy nagradzamy pupila z dobre zachowanie. W tym czasie można także nauczyć szczeniaka podstawowych komend. Smycz należy wprowadzać powoli. Przyjaciel musi się z tym oswoić i przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy.

Opracowanie:

Podziel się