Artykuł sponsorowany Stomatologia zwierząt. Jak dbać o stan uzębienia psa/kota?

Stomatologia zwierząt. Jak dbać o stan uzębienia psa/kota?

Higiena jamy ustnej u zwierząt jest tak samo ważna jak w przypadku ludzi. Mimo tego wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie z tego sprawy. Okazuje się jednak, że zaniedbania w zakresie dbałości o zęby psa czy kota mogą mieć poważne konsekwencje. Skutki niedopilnowania higieny uzębienia to przyczyna nie tylko chorób w obrębie jamy ustnej, ale i całego organizmu.

Jak dbać o zęby psa i kota?

Niedostateczne dbanie o właściwą higienę jamy ustnej u czworonożnego pupila może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Regularne szczotkowanie — to absolutna podstawa, która powinna stać się czymś normalnym już we wczesnym okresie życia psa lub kota. Na samym początku trzeba stopniowo przyzwyczajać zwierzaki do zabiegów higienicznych, bo ich pyszczki są bardzo wrażliwe na dotyk. Początkowo przez kilka dni powinno się delikatnie dotykać okolice szczęki i masować zęby przez skórę. Następnie należy spróbować bezpośrednio dotykać zębów, unosząc przy tym fałd skóry. Warto nanieść na palec odrobinę pasty, by przyzwyczaić pupila do jej smaku. Na sam koniec można dodać do całej czynności szczoteczkę.

  • Gryzaki do zwalczania kamienia — regularne szczotkowanie nie pozwoli pozbyć się brzydkiego zapachu z pyska, który jest skutkiem nagromadzenia osadu nazębnego. Sprawdzają się do tego idealne naturalne gryzaki i przysmaki dentystyczne, sprzyjające mechanicznemu usuwaniu kamienia. Dodatkowo wspomagają one pracę jelit, wzmacniają florę bakteryjną układu pokarmowego i uzupełniają dietę o ważne składniki odżywcze. Oprócz tego są świetną rozrywką dla zwierzaków.

Więcej rzetelnych informacji w temacie dbałości o uzębienie czworonogów można zdobyć np. w sprawdzonej Przychodni weterynaryjnej Puszek.

Skutki zaniedbań w zakresie higieny uzębienia psa i kota

Zaniedbane zęby i dziąsła u czworonogów mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Schorzeń takich jak zapalenie dziąseł, paradontoza, nadżerki czy krwawienie z dziąseł można uniknąć, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Warto pamiętać, że bakterie rozwijające się w jamie ustnej mogą skutkować infekcjami całego organizmu, w tym serca, płuc, nerek lub wątroby.

Oprócz regularnego szczotkowania i podawania gryzaków, warto przyjrzeć się dokładnie diecie pupila. Karmienie go słodyczami czy chlebem może sprzyjać gromadzeniu się osadu. Najlepiej ograniczyć podawanie psu lub kotu pokarmów o lepkiej konsystencji, które przyklejają się do dziąseł i pozostają tam przez wiele godzin.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas