Materiał Partnera Sterylizacja zwierząt domowych – dlaczego jest to tak istotne?

Sterylizacja zwierząt domowych – dlaczego jest to tak istotne?

Każdy właściciel zwierzęcia prędzej czy później będzie musiał odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – sterylizować czy kastrować? Oba zabiegi mają ten sam cel, jednak przebiegają odmiennie, dlatego warto wiedzieć, na czym polega różnica, a także jakie są zalety i wady sterylizacji psów oraz kotów.

Sterylizacja, a kastracja

Określenia „sterylizacja zwierząt” i „kastracja” są często stosowane zamiennie i choć oba zabiegi mają ten sam cel, to ich przebieg jest zgoła odmienny. Powoduje to nie lada zamieszanie, więc warto podkreślić różnice między zabiegami. Sterylizacja to zabieg, którego głównym celem jest uczynienie zwierzęcia bezpłodnym. Może być przeprowadzona zarówno u samców, jak i samic, bo zabieg polega na tym, że podwiązuje lub przecina się jajowody i nasieniowody. Dzięki temu nie dojdzie do niechcianej ciąży, a poza tym niewiele się zmienia, hormony nadal działają, a zachowanie się nie zmienia.

Kastracja z kolei to trochę bardziej inwazyjna metoda, która polega na tym, że zwierzętom usuwane są narządy rozrodcze – u psów są to gonady (jądra), a u suki jajniki (czasem wraz z macicą). Oznacza to, że w ciele zwierzęcia nie dojdzie do produkcji hormonów płciowych, a więc dzięki temu zniknie gotowość płciowa oraz cykle płciowe. Kastracja jest wiec zalecana głównie wtedy, kiedy pies czy kot jest bardzo pobudzony w okresie godowym, a także kiedy ma tendencję do ucieczek. Kastracja sprawi, że zwierzęta stają się spokojniejsze i łagodniejsze, a także żyją znacznie dłużej.

To, który zabieg powinien zostać przeprowadzony zależy w dużej mierze od decyzji weterynarza, ale warto pamiętać, że każdy zabieg trzeba wykonać w lecznicy. W Słupsku warto udać się do Medicor-Vet, gdzie kastracja zwierząt i sterylizacja jest jedną z ważniejszych usług. Przed zabiegiem wykonane zostaną niezbędne badania.

Zalety i wady kastracji zwierząt domowych

Wokół zabiegu sterylizacji zwierząt krąży mnóstwo mitów i półprawd, które wpływają na rezygnację z wykonania go w ogóle, co może mieć wpływ na zdrowie pupila, a także przyczynia się do powiększania i tak za dużej liczby zwierząt domowych. Chwila nieuwagi i za kilka miesięcy możemy mieć szczeniaki lub kocięta do wydania… Sterylizacja zwierząt to bardzo istotna kwestia, która nie powinna być bagatelizowana ani negowana, gdyż pomaga walczyć z bezdomnością zwierząt, które trafiają do przepełnionych schronisk lub umierają na ulicach. Oto kilka powodów, dla których warto przeprowadzić sterylizację:

  • zapobiega niechcianym ciążom, a tym samym walka z bezdomnością,
  • obniża ryzyko chorób układu moczowego i rozrodczego (np. ropomacicze, torbiele, nowotwory sutków),
  • brak cieczki, (wygodna dla właściciela i spokój dla suczki),
  • zwierzęta się uspokajają, nie uciekają, są mniej agresywne.

Największym ryzykiem, jakim obarczony jest zabieg to fakt, ze wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, więc zawsze istnieje pewne ryzyko wystąpienia powikłań, a  nawet śmierci pupila. Jednak dobry weterynarz z pewnością będzie w stanie ocenić stan zdrowia zwierzęcia, aby wyeliminować najgorszą możliwość. Kolejnym ryzykiem związanym ze sterylizacją są drobne komplikacje, które mogą, choć nie muszą wystąpić, jak np. nietrzymanie moczu oraz tycie. Pierwszy problem rozwiąże farmakologia, a drugi odpowiednia dieta i dawka ruchu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas