Materiał Partnera Sterylizacja suczki – dlaczego warto ją przeprowadzić?

Sterylizacja suczki – dlaczego warto ją przeprowadzić?

Sterylizacja zwierząt domowych wciąż budzi wiele emocji i kontrowersji. Niemniej jednak coraz więcej właścicieli psów decyduje się na taki krok. Szczególnie kiedy pod ich opieką znajduje się suczka. Istnieje wiele fałszywych przekonań na temat rozrodczości naszych pupili. Wciąż słyszy się, że suczka choć raz w życiu powinna  się oszczenić. Ile w tym prawdy?

Sterylizacja to najlepsza metoda antykoncepcji

Sterylizacja suczki polega na operacyjnym usunięciu macicy, jajników i jajowodów, co czyni zwierzę trwale bezpłodnym. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i poprzedza go szereg wnikliwych badań. Sterylizacji zwykle poddaje się suczki młode, które jeszcze nie miały pierwszej cieczki. Młody organizm znacznie szybciej wraca do formy, a sam zabieg obarczony jest mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

Część właścicieli oburza się, że pozbawienie suczki możliwości posiadania potomstwa, jest bardzo egoistycznym posunięciem. Tymczasem nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że sterylizacja wpływa negatywnie na psychikę czworonoga. Instynkt macierzyński u zwierząt domowych budzi się w ostatnich tygodniach ciąży. Relacja, jaką matka nawiązuje ze szczeniakami, podyktowana jest czynnikami biologicznymi. Suczka nie przeżywa radości z macierzyństwa. Dba o to, by odkarmić szczenięta i przez kilka tygodni zapewnić im ochronę. Chodzi tylko o przetrwanie gatunku.

Zalety sterylizacji suczek

Sterylizacja suczki oznacza brak niechcianej ciąży. To dowód odpowiedzialności właściciela. Fizycznie suczka jest w stanie oszczenić się co najmniej raz w roku, wydając na świat nawet do 10 maluchów. Czy możemy zagwarantować im wszystkim bezpieczny dom i kochającego opiekuna? Okazuje się, że nie zawsze. Młode psy trafiają na ulice lub do schroniska, gdzie wiodą mało szczęśliwe życie i zasilają szeregi bezdomnych zwierząt. Decydując się na sterylizację suczek, ograniczamy palący problem bezdomności.

Ponadto, jak przekonuje weterynarz z Gabinetu „Dolittle”, sterylizacja suczek niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Udowodniono, że zabieg prawie w 100% chroni zwierzę przed nowotworem gruczołu mlekowego, narządów rodnych i ciążami urojonymi. Problem ten pojawia się u suczek, które mają cieczkę, ale nie są pokrywane. Taki stan jest szkodliwy zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego naszej pupilki.

Warto też wspomnieć o ropomaciczu, poważnej chorobie, która dotyka wielu suczek bez względu na wiek. Czworonóg po sterylizacji nigdy nie zachoruje na ropomacicze, które często kończy się śmiercią. Zabieg sprawia też, że zwierzę staje się spokojniejsze i cieszy się życiem, ponieważ wyeliminowane zostały wahania hormonalne związane z jego płodnością.

Opracowanie:

Dolittle Gabinet Weterynaryjny 24h

Wrocław , Osobowicka 99

Podziel się