Artykuł sponsorowany Sterylizacja psów

Sterylizacja psów

Sterylizacja psów to kwestia, która nurtuje wielu właścicieli szukających rzetelnych danych na ten temat. Niestety większość informacji jest bardzo ogólnikowa i nie odpowiada na nurtujące ich pytania. Dlatego właśnie przygotowaliśmy artykuł, którego celem jest omówienie zabiegu sterylizacji. Przedstawimy w nim największe zalety zabiegu oraz możliwe skutki uboczne. Omówimy także sposób postępowania po zabiegu.

Jakie są największe zalety sterylizacji?

Główną zaletą sterylizacji jest fakt, że w jej wyniku suczka staje się bezpłodna. Oznacza to, że nigdy nie będzie miała szczeniąt. Zapobieganie niekontrolowanemu i niechcianemu rozmnażaniu jest głównym powodem sterylizacji psów w schroniskach. Jest to przejawem troski o zwierzęta i wynika z coraz większej liczby bezpańskich psów, które cierpią i niejednokrotnie umierają z głodu na ulicy.

Kolejną zaletą zabiegu sterylizacji jest pozytywny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Okazuje się bowiem, że zabieg sterylizacji pozwala wyeliminować lub wyraźnie zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Chodzi przede wszystkim o ropomacicze, nowotwory narządów rodnych oraz nowotwory gruczołu mlekowego.

Wielu właścicieli uważa zabieg sterylizacji za…wygodny. Po zabiegu suczka nie będzie miała cieczki, a co za tym idzie, nie będzie brudzić. Ponadto przestanie wydzielać hormony wabiące inne psy. Suczka po sterylizacji nie wykazuje także tendencji do ucieczek w trakcie cieczki. Warto wiedzieć, że tendencje do ucieczek można wyeliminować poprzez odpowiednie postępowanie z suczką. Zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu oraz bodźców pozwala pozbyć się problemu.

Jakie ryzyko jest związane ze sterylizacją?

Sterylizacja psów wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, co w niewielkim stopniu zwiększa niebezpieczeństwo powikłań czy nawet śmierci psa. Ryzyko to jest bardzo niewielkie, ale właściciel decydujący się na zabieg powinien być go świadomy.

Pewne powikłania mogą też wystąpić już po wykonaniu zabiegu. Wśród najczęstszych problemów obserwuje się nietrzymanie moczu. Ten objaw może pojawić się nawet po dłuższym czasie. W przypadku stwierdzenia tej dolegliwości konieczne jest podawanie leków. Kolejnym minusem sterylizacji jest pojawienie się tendencji do tycia.

Jak postępować po sterylizacji psa?

Dwa dni po wykonaniu zabiegu właściciel powinien udać się z psem na wizytę kontrolną u weterynarza. Kolejna wizyta jest przewidziana po upływie 7 dni. Wtedy ściągane są także szwy. Do momentu zdjęcia szwów należy zwracać szczególną uwagą na stan gojącej się rany. Wszelkie wydzieliny czy też nieprzyjemny zapach powinny wzbudzić niepokój. W takiej sytuacji należy udać się do weterynarza.

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu pies może być nieco osowiały i nie mieć apetytu. Jeśli ten stan będzie się przedłużał, to konieczna jest konsultacja u weterynarza. Kilka pierwszych dni po zabiegu pies może częściej oddawać mocz.

Ważnym zadaniem właściciela jest otoczenie psa odpowiednią opieką i ochroną. Należy chronić psa przed otoczeniem, a jednocześnie ograniczać mu zabawy ruchowe, które mogłyby doprowadzić do rozejścia się szwów. Trzeba też zablokować dostęp do podwyższonych powierzchni jak fotele, kanapy czy schody. Wskakiwanie na podwyższenia może mieć negatywny wpływ na trwałość szwów.

Zabieg sterylizacja w każdym przypadku należy dokładnie przemyśleć. Konieczna jest też wcześniejsza konsultacja weterynaryjna. Odwiedzając Gabinet weterynaryjny prowadzony przez Pana Macieja Piwko, otrzymacie kompleksową pomoc weterynaryjną. Pan Maciej jest dyplomowanym lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w zabiegach chirurgicznych. W jego gabinecie w Dzierżoniowie będziecie mogli poddać swojego pupila zabiegowi sterylizacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas