Artykuł sponsorowany Regulacje prawne dotyczące szczepienia psów

Regulacje prawne dotyczące szczepienia psów

Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, ale również bardzo duża odpowiedzialność. Każdy właściciel czworonoga zobowiązany jest między innymi do szczepień zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.

Przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień psów.

Głównym aktem prawnym regulującym kwestię szczepienia psów przeciw wściekliźnie jest Art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Wśród jej zapisów znajdziemy między innymi informacje, że:

  • Posiadacze psów zobowiązani są zaszczepić swoje zwierzę przeciwko wściekliźnie w terminie do 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia. Następne szczepienia należy przeprowadzać nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia
  • Szczepienie może być dokonane tylko przez lekarza weterynarii, świadczącego usługi weterynaryjne w ramiach działalności leczniczy dla zwierząt. Lecznice – takie jak Przychodnia Weterynaryjna Witold Janeczek – posiadające uprawnienia do przeprowadzenia szczepień wyznaczane są przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
  • Szczepienia są czynnością stałą, tj. prowadzone są przez weterynarzy przez cały rok w lecznicach dla zwierząt – na terenach wiejskich możliwe jest organizowanie wielokrotnie w ciągu roku specjalnych punktów szczepień zwierząt. Możliwe jest również, na wniosek właściciela psa, zaszczepienie zwierzęcia w innym miejscu.
  • Każdy zaszczepiony pies powinien zostać wpisany do rejestru prowadzonego przez lekarza i otrzymuje zaświadczenie o szczepieniu lub wpis do paszportu. Dane z rejestru przekazywane są w terminie do 15. dnia następnego miesiąca Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.
  • Szczepienia są płatne – maksymalna wysokość stawki za dokonanie szczepienia jest ustalana przez Ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Szczepienia psów przeciw wściekliźnie są obowiązkowe. Art. 85 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt stwierdza: „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie — od tego obowiązku — podlega karze grzywny. Kara w tym przypadku jest bardzo wysoka – grzywna może wynosić nawet 5000 złotych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas