Materiał Partnera Psia stomatologia. Jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Psia stomatologia. Jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Problemy z uzębieniem i dziąsłami nie dotyczą jedynie ludzi. Psy także mogą cierpień na liczne schorzenia dziąseł i kłopoty z zębami, które często powodują silne dolegliwości bólowe i dyskomfort. Brak interwencji w tym zakresie może spowodować konsekwencje zdrowotne dla całego organizmu. Wielu właścicieli czworonogów stosuje czyszczące kostki, które nie zawsze radzą sobie z utrzymaniem optymalnej higieny jamy ustnej psa. Czasami niezbędna jest pomoc doświadczonego weterynarza. Jakie zabiegi stomatologiczne może przeprowadzić specjalista?

Usunięcie kamienia nazębnego

Nagromadzony na zębach kamień – tak samo jak ludziom- potrafi nastręczyć psy niemałych problemów. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji osadu nazębnego. Ten z kolei tworzy się z resztek pożywienia, bakterii oraz ich szczątek, które oblepiają zęby. Jak wyjaśnia specjalista z przychodni weterynaryjnej „Na skraju” w Mińsku Mazowieckim - początkowo osad ten jest miękki i nie stanowi zagrożenia, jednak pod wpływem śliny, dochodzi do jego zwapnienia. Kamienia nazębnego nie można pozbyć się korzystając z domowych sposobów. Weterynarze stosują w tym celu ultradźwięki. Jest to w pełni skuteczna i bezpieczna dla czworonoga metoda. Dzięki jej wykorzystaniu kamień nazębny ulega skruszeniu bez uszkodzenia zębów. Nagromadzonego kamienia nazębnego nie wolno ignorować. W wielu przypadkach odpowiada on za rozwój paradontozy, która może doprowadzić do wypadania zębów. Konsekwencją schorzenia mogą być również choroby serca, nerek i wątroby. Warto odpowiednio zadbać o stan uzębienia naszego czworonożnego przyjaciela, by jak najdłużej mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem.

Endodoncja

Endodoncja jest powszechnie znana jako leczenie kanałowe. Stosuje się ją do leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zębowej. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanału zęba. Następnie weterynarz dezynfekuje obszar leczenia i wypełnia zęby przy pomocy specjalistycznych uzupełnień. Zabieg zawsze odbywa się w znieczuleniu z uwagi na to, że jest bardzo bolesny. Endodoncja jest skuteczną metodą leczenia chorych zębów. Trzeba jednak pamiętać, że przez kilka dni po leczeniu kanałowym, psu będzie doskwierać ból. Z tego powodu może mieć on problem z przyjmowaniem pokarmów.

Usunięcie zębów

Usunięcie zęba- inaczej zwane ekstrakcją- może być konieczne z wielu powodów. Weterynarze bardzo często usuwają zęby, które zostały trwale uszkodzone w wyniku wypadku lub których strukturę nieodwracalnie zmieniła choroba. W wielu przypadkach ekstrakcja to jedyny ratunek dla psa i stosuje się ją tylko wtedy, gdy nie ma już innego rozwiązania.

Opracowanie:

Podziel się