Materiał Partnera Profilaktyka weterynaryjna możliwością ochrony zwierzęcia przed chorobami

Profilaktyka weterynaryjna możliwością ochrony zwierzęcia przed chorobami

Wielu dolegliwościom mogącym być problemem zagrażającym bezpośrednio życiu zwierzęcia skutecznie można zapobiec dzięki profilaktyce weterynaryjnej. Działania w tym zakresie obejmują m.in. szczepienia, które warto regularnie wykonywać w celu zabezpieczenia pupila przed najczęstszymi i poważnymi chorobami. Co jeszcze dokładnie jest w stanie wykonać weterynarz w ramach profilaktyki?

Szczepienia i odrobaczenie

Jednym z kluczowych elementów profilaktyki weterynaryjnej jest regularne szczepienie zwierzęcia przed najczęściej dotykającymi konkretny gatunek chorobami. W gabinetach weterynaryjnych wykonuje się m.in. szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale również nosówce czy parwowirozie, które szczególnie dotyczą psów oraz kotów. Takie zabezpieczenie daje możliwość uniknięcia sporych problemów zdrowotnych u pupila, dlatego warto regularnie szczepić zwierzę. W przypadku psów warto wymienić wspomniane już szczepienie przeciwko wściekliźnie – powinno być ono każdego roku odnawiane, o czym właściciel zwierzaka musi pamiętać.

Oprócz szczepień istotnym elementem profilaktycznych działań weterynaryjnych jest odrobaczanie. Pasożyty wewnętrzne prowadzą nie tylko do złego samopoczucia pupila, ale też rozwoju groźnych chorób i w konsekwencji nawet śmierci. Z tego względu Gabinet Weterynaryjny Dr Hau rekomenduje regularne odbywanie odrobaczania, które najczęściej realizowane jest poprzez podanie zwierzęciu specjalnych środków rekomendowanych przez specjalistę. Nie są to jednak jedyne metody ochrony przed groźnymi chorobami – na co jeszcze warto zwrócić uwagę w ramach profilaktyki weterynaryjnej?

Z pupilem na kontrolę

Nawet jeśli pies, kot czy inne zwierzę domowe nie wykazuje objawów chorobowych, to i tak warto wybrać się z pupilem na badanie kontrolne do weterynarza. Specjalista będzie w stanie sprawdzić stan zdrowia za pomocą różnych metod, które dopasowuje się pod kątem konkretnych schorzeń mogących trapić zwierzę. Najczęściej w tym zakresie wykonywana jest morfologia, ale również badanie moczu. Dzięki takim działaniom profilaktycznym można w łatwy sposób uchronić psa czy kota przed kłopotliwymi dolegliwościami.

Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim warto też pamiętać o zabezpieczeniu zwierzęcia mającego kontakt z naturą przed pasożytami zewnętrznymi. Najczęściej działania w tym zakresie skierowane są do właścicieli psów. Powinni oni rozważyć m.in. zabezpieczenie przeciwko kleszczom, które z roku na rok atakują w coraz większej skali. Ochronić pupila można również przed pchłami. Profilaktyka weterynaryjna to zatem szereg czynności, o których muszą pamiętać właściciele zwierząt domowych – w ten sposób mogą skutecznie wyeliminować ryzyko pojawienia się poszczególnych chorób u swoich podopiecznych.

Opracowanie:

Dr Hau Gabinet Weterynaryjny Lek. Wet. Anna Tomczak-Płachta

Jabłonowo Pomorskie , Przemysłowa 1

  • tel. 56 495 80 79

Podziel się