Materiał Partnera Posiadasz psa i nie masz czasu zadbać o jego wychowanie

Posiadasz psa i nie masz czasu zadbać o jego wychowanie

Psy to zwierzęta społeczne, potrzebują kontaktów z innymi psami. Gorzej, gdy spotkania z kolegami stają się treścią życia naszego pupila. Podobnie kłopotliwa może być chęć zaprzyjaźniania się z przechodniami. Toteż od początku uczmy psa przebywania wśród pobratymców, ludzi, pojazdów – a jednocześnie skupiania uwagi na nas. Najłatwiej przeprowadzać te ćwiczenia, gdy pies jest na smyczy, a my trzymamy smakołyk, który może on sobie stopniowo wygryzać z naszej dłoni. Gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę zwierzaka, cofajmy się, zamiast iść ku niemu. Jednak, gdy nie radzimy sobie z charakterem naszego psa – warto zwrócić się do fachowca – behawiorysty zwierząt.

W czym pomoże nam profesjonalny szkoleniowiec zwierząt?

Takie firmy jak Szkolenie Psów Spartakus K-9 Łukasz Kwiatek prowadzą szkolenia z zakresu posłuszeństwa, obrony oraz tropienia psów różnych ras, zajęcia indywidualne oraz grupowe. Treningi prowadzone są systematycznie w kilku różnych miejscach: na placu treningowym, lesie oraz w warunkach miejskich, po to, aby robić generalizację i dyferencjację wcześniej wyuczonych zachowań.

Szkolenie oparte jest na warunkowaniu klasycznym oraz instrumentalnym, przy użyciu „klikera”. Podczas treningów z psem nabywa on zachowania i umiejętności, takie jak:

  • siad, waruj, stój,

  • chodzenie psa na smyczy i bez smyczy przy nodze przewodnika,

  • pozostawanie psa w miejscu w pozycji waruj,

  • przywoływanie psa na komendę: do mnie, noga, chodź,

  • komenda zwalniająca, do nagrody oraz koncentracja psa na przewodniku,

  • pozostawanie w miejscu w pozycji siad, waruj przy próbach odwracania uwagi psa,

  • wysyłanie psa naprzód,

  • aportowanie regulaminowe,

  • pokonywanie toru przeszkód.

Dlaczego warto oddać psa na szkolenie?

Z profesjonalnym szkoleniem psów profesjonalni behawioryści zwierząt mają do czynienia zwykle od wielu lat. Wychodzą oni z założenia, że pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Wiedzą, że odpowiednim z podejściem można udomowić najbardziej niepokornego czworonoga, wzbudzając w nim miłość i zaufanie do właścicieli. Właśnie dlatego często starają się rozwinąć działalność, oferując klientom kompleksowe szkolenia i treningi dla psów każdej rasy. Nawet małe psy potrafią dać się we znaki, bez właściwego szkolenia. Pies nie musi znać setki zabawnych sztuczek, za to na nasze wezwanie powinien – natychmiast! – zawrócić i przybiec do nas. Dlatego należy ćwiczyć tę komendę od pierwszego dnia pobytu psa w naszym domu. Przywołanie (wszędzie: w domu, na klatce schodowej, na spacerze) powinno być nagradzane smakołykiem, z początku wydawanym za każdym razem, potem – losowo. Jeśli nie mamy czasu na systematyczne treningi w domy, oddajmy psa w ręce profesjonalnego szkoleniowca.

Podziel się