Artykuł sponsorowany Położnictwo w gabinecie weterynaryjnym. Na jaką opiekę mogą liczyć zwierzęta?

Położnictwo w gabinecie weterynaryjnym. Na jaką opiekę mogą liczyć zwierzęta?

Zwierzęta domowe to pełnoprawni członkowie rodziny. Tak jak dzieci wymagają wychowania oraz troskliwej opieki w zdrowiu i w chorobie. Będąc właścicielem psa lub kota, trzeba więc zaprzyjaźnić się z weterynarzem i odwiedzać go nie tylko wtedy, gdy zwierzę jest chore. Kilka dodatkowych wizyt w gabinecie weterynaryjnym powinniśmy zaplanować, kiedy suczka lub kotka spodziewa się młodych.

Weterynaryjna opieka okołoporodowa

Ciąża nie pozostaje bez wpływu na kondycję i samopoczucie naszych pupili. Ciężarne zwierzę ma szczególne potrzeby żywieniowe, a jego samopoczucie może przekładać się na nietypowe zachowania. Aby mieć pewność, że ciąża przebiega bez zakłóceń, stan samiczki i jej młodych jest prawidłowy, warto przyjść na wizytę. Już w czwartym tygodniu ciąży u suczki można wykonać USG, które pozwoli ocenić żywotność maluszków i wyznaczyć termin porodu – opowiada nasz rozmówca z Gabinetu Weterynaryjnego Strażacka w Ożarowie Mazowieckim.

Poród jest bardzo dużym wyzwaniem i potencjalnie niebezpiecznym wydarzeniem dla samic wszystkich gatunków. Trudne porody, wymagające interwencji lekarza, zdarzają się więc również zwierzętom. Komplikacje podczas porodu u suczki lub kotki mogą być spowodowane rozmaitymi czynnikami, chociażby mocnym pobudzeniem emocjonalnym. Taka przyczyna problemów z wydaniem na świat potomstwa może wydawać się błaha, jednak skutki bywają tragiczne. Trudne porody najczęściej obserwuje się u psów ras miniaturowych i brachycefalicznych, takich jak np. mopsy, pekińczyki, buldożki francuskie.

Rozważając rozmnażanie swojego pupila, warto skonsultować się z weterynarzem już na etapie planowania ciąży, a ostateczną decyzję podjąć dopiero po wykluczeniu ewentualnych chorób lub wad anatomicznych narządu rodnego. Stan ciężarnej suczki trzeba monitorować, warto też ustalić z weterynarzem możliwość wsparcia przy porodzie. W razie komplikacji podczas rozwiązania weterynarz może sięgnąć po farmakologiczne środki sterowania porodem, udzielić pomocy manualnej, a w ostateczności wykonać cesarskie cięcie. Obecność weterynarza przy porodzie pozwala też szybko ocenić stan zdrowia matki i młodych, a w razie potrzeby natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenie.

Diagnostyka i leczenie układu moczowo-płciowego zwierząt

Położnictwo weterynaryjne obejmuje nie tylko prowadzenie ciąży i opiekę okołoporodową zwierząt, ale też rozpoznawanie i leczenie schorzeń dróg rodnych oraz układu moczowo-płciowego. Do bardzo groźnych, a niestety częstych chorób zwłaszcza u niekastrowanych suczek i kotek zalicza się ropomacicze – schorzenie wymaga jak najszybszej interwencji weterynaryjnej, a leczenie może obejmować farmakoterapię lub chirurgiczne usunięcie zainfekowanego narządu. U samców psów i kotów zdarzają się choroby prostaty, jąder i prącia – również z tego typu problemami koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Ropomacicze, nowotwory gruczołu mlekowego, jąder… Wszystkie te choroby oznaczają dla zwierzęcia cierpienie. Warto wiedzieć, że sterylizacja pozwala im zapobiegać. Jeśli więc nie prowadzisz profesjonalnej hodowli i nie jesteś w stanie zapewnić domu całemu potomstwu swojego zwierzaka, nie odwlekaj decyzji o chirurgicznej antykoncepcji.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas