Artykuł sponsorowany Podstawy profilaktyki weterynaryjnej psów i kotów

Podstawy profilaktyki weterynaryjnej psów i kotów

Psy i koty to dwa gatunki zwierząt domowych, które najczęściej towarzyszą ludziom. Mimo zasadniczych różnic począwszy od budowy, a na charakterze kończąc, jest coś, co łączy oba te gatunki. Jedne i drugie wymagają troski ze strony swoich właścicieli. Objawia się ona zapewnieniem właściwego pożywienia oraz warunków mieszkalnych, a także dbaniem o ich zdrowie. Sprawdźmy zatem, na czym polega prawidłowa profilaktyka weterynaryjna psów i kotów?

Co to jest profilaktyka weterynaryjna?

W kontekście zdrowotnym słowem profilaktyka określa się zbiór zasad, których przestrzeganie pozwala zapobiegać chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie oraz leczenie. Dotyczy to w równym stopniu ludzi, co zwierząt. Jednak w przypadku tych ostatnich to na właścicielu spoczywa obowiązek dbania o swojego pupila. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi profilaktyka weterynaryjna, czyli zbiór reguł prozdrowotnych opracowanych dla potrzeb określonego gatunku zwierząt. W wypadku psów i kotów zasady te są niemal identyczne. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie, która obejmuje kompleksową i profesjonalną opieką psy i koty:

Profilaktyka weterynaryjna zwierząt domowych obejmuje trzy zasadnicze obszary. Pierwszym jest wprowadzenie i przestrzeganie zdrowych nawyków. Zdrowy styl życia sprawdza się nie tylko u ludzi, ale również zwierząt. Jego podstawą jest odpowiednia dieta. Musi być ona dopasowana do konkretnego gatunku, a także opracowana w taki sposób, aby dostarczyć właściwej ilości energii i mikro oraz makro elementów. Składniki te są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju zwierzęcia. Poza dietą niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna. Trzeba pamiętać, że psy i koty z natury są bardzo ruchliwe. Dlatego każdego dnia powinniśmy im zapewnić tyle ruchu, aby mogły spożytkować drzemiącą w nich energię.
Drugi z obszarów profilaktyki weterynaryjnej to kontrola czynników mogących powodować choroby. Bardzo trafnie charakteryzuje go powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego trzeba pamiętać, aby regularnie szczepić naszego pupila, jak również podawać tabletki przeciwko pasożytom wewnętrznym oraz aplikować preparaty na pasożyty zewnętrzne.
Ostatni obszar profilaktyki weterynaryjnej dotyczy wdrożenia właściwego leczenia, gdy mimo starań zwierzę jednak zachoruje. Jest on bardziej ukierunkowany na działania weterynarzy, gdyż to oni muszą wydać diagnozę oraz zastosować najlepszy sposób leczenia. Jednak i tu właściciele są bardzo pomocni, gdyż informacje przekazane lekarzowi mogą znacznie ułatwić jego zadanie.

Co powinno skłonić nas do wizyty u weterynarza?

Właściciele psów i kotów powinni odwiedzać gabinet weterynaryjny przynajmniej raz w roku, aby poddać zwierzę obowiązkowemu szczepieniu przeciw wściekliźnie oraz wykonać pozostałe zalecane szczepienia ochronne. Jednak bywają także sytuacje, kiedy samopoczucie naszego pupila wskazuje, że coś mu dolega. Niepokojące symptomy mogą mieć różne podłoże i nie zawsze muszą wskazywać na jakąś chorobę. Jeśli jednak pies lub kot jest przez dłuższy czas osowiały, nie okazuje chęci do zabawy i aktywności fizycznej, bardzo mało pije i nie jest zainteresowany jedzeniem, to mamy uzasadnione powody do niepokoju. W takich przypadkach trzeba natychmiast zgłosić się do przychodni weterynaryjnej, która wykona niezbędne badania, wdroży odpowiednie leczenie, a w razie potrzeby przeprowadzi również konieczne zabiegi oraz operacje. Udając się do lekarza weterynarii, warto zapisać sobie, kiedy wystąpiły pierwsze sygnały choroby i jak zwierzę zachowywało się przez ten okres. Informacje te mogą okazać się kluczowe przy wydawaniu diagnozy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas