Materiał Partnera Objawy i leczenie problemów kardiologicznych u zwierząt

Objawy i leczenie problemów kardiologicznych u zwierząt

Zauważalne zmiany zachowania psa czy kota, polegające na niechętnym poruszaniu się i braku nastroju do zabawy, mogą mieć podłoże kardiologiczne. Trudności przy nadmiernym wysiłku to zaledwie jeden z wielu objawów, jakie świadczą o poważnych kłopotach ze zdrowiem naszego pupila. Jakie inne znaki wskazują na problemy natury kardiologicznej oraz jakie najczęściej metody leczenia wdrażają w takiej sytuacji lekarze weterynarii?

Kiedy zdecydować się na badanie kardiologiczne zwierzęcia?

Wspomniana już niechęć do poruszania się i zabawy u pupila to sytuacje, jakie powinny skłonić właściciela do wizyty ze zwierzęciem w gabinecie weterynaryjnym. Poradnie, które zajmują się leczeniem kardiologicznym, będą w stanie wykonać również niezbędne badania. Jednym z nich jest EKG, czyli metoda stosowana bardzo często także w przypadku wykrywania nieprawidłowej pracy serca u ludzi. Podstawowym działaniem przy pojawieniu się objawów problemów kardiologicznych jest też osłuchanie zwierzęcia.

Nierzadko konieczne okazuje się przygotowanie zdjęcia RTG. Pozwala ono ujawnić ewentualne powiększenie mięśnia sercowego lub inne zmiany będące wyraźnym powodem do wdrożenia leczenia kardiologicznego. Niezbędny sprzęt do realizacji takich badań posiada AS Lecznica Weterynaryjna, która w sposób rzetelny analizuje wszelkie objawy kłopotów ze zdrowiem u zwierząt. Nie tylko w przypadku chronicznego zmęczenia warto udać się jednak do kliniki. Na badanie kardiologiczne pupila dobrze jest zdecydować się też w momencie, gdy zauważymy u niego trudności z oddychaniem, postępujący kaszel czy chociażby brak apetytu.

Leczenie schorzeń serca u zwierząt

W zależności od stopnia zaawansowania danej choroby o podłożu kardiologicznym oraz jej dokładnej charakterystyki, weterynarz może zdecydować się na różne formy leczenia. W przypadku nadciśnienia tętniczego i możliwości występowania przez to przerostu mięśnia sercowego, dobrze sprawdza się leczenie farmakologiczne. Podane środki regulujące ciśnienie sprawiają, że zwierzę jest w stanie nie tylko normalnie funkcjonować, ale też chronione jest przed poważnymi konsekwencjami wspomnianego nadciśnienia.

Nierzadko jednak wymagana jest interwencja chirurgiczna. Często taka forma leczenia stosowana jest przy wadach wrodzonych u zwierząt, np. przy występowaniu przetrwałego łuku aorty. Do zabiegów chirurgicznych wykonywanych w ramach kardiologii weterynaryjnej zalicza się też usuwanie guzów znajdujących się na mięśniu sercowym. Przy zauważeniu wszelkich objawów problemów na tle kardiologicznym, dobrze jest w krótkim czasie udać się z pupilem do sprawdzonego gabinetu weterynaryjnego. Tylko w ten sposób możemy zapewnić szansę wyleczenia i nawet uratować tym samym życie naszemu psu lub kotu.

Opracowanie:

AS Lecznica Weterynaryjna

Olsztyn , Świerkowa 37

Podziel się